Editör Girişi
Giriş yap

Eğitim haberleri

2018 TEOG T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Konuları

Teog1 ve Teog 2 sınavlarının kilit derslerinden biri olan T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük konuları 2018 yılı konularını sizin için listeledik. İlk dönem konularının ikinci dönemde de çıkmakta dır. Bu sebeple öğrencilerin ilk Teog sınavı geçtikten sonra bu ilk teog sınavı konularını rafa kaldırmak yerine aralıklarla tekrar etmelerini şiddetle tavsiye ederiz.

2018 LYS Biyoloji Konuları Soru Dağılımı

Fen öğrencileri başka bir deyişle sayısal öğrencileri için en önemli derslerden biri olan Biyoloji dersi, diğer sayısal derslerin dışında bir çalışma sistemi gerektirmektedir. Konuların sürekli tekrar edilmesi, her bir konunun gerçekten anlaşıldıktan sonra devam edilmesi olmazsa olmazlar arasında görülmelidir. Yüzeysel okudum görevimi yaptım bu kadar anlayabiliyorum diyen bir çok öğrenci bulunmakta. Siz siz olun bu öğrencilerden biri olmayın.

2018 LYS Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

2018 Lys sınavında 30 adet kimya sorusu çıkacaktır. Sorular ağırlıklı olarak 11. Ve 12. Sınıfta işlenen kimya konularından gelmekte olup tüm lise kimya konuları sınava dahildir. Kimya bölümü, Tıp, Eczacılık veya sağlıkla ilgili bölümlerde en çok puan getiren derslerden biri olan Kimya dersi konuları zihninizi çok yormadan belirli tempoda düzenli çalışmayla halledebileceğiniz konulardan oluşmaktadır. Kimya dersi konularını sizin için çalışma stratejileriyle birlikte derledik. 

Ygs Lys Puan Hesaplama Robotu

Ygs Lys puan hesaplama robotu ne işe yarar? Milyonlarca öğrencinin başvuru yaptığı ve her öğrencinin üniversiteye yerleşme hayali ile başvurusunu gerçekleştirmiş olduğu lys ygs sınavı sonrasında öğrencilerin merak ettiği tek soru, "Puanım ve sıralamam kaç?" Sınav sonrası öğrencilerimiz, netlerini az çok tahmin ettiği için bizler de Ygs Lys Puan Hesaplama Robotu hazırladık.  

Lys Puan Hesaplama Robotu

Her yıl ÖSYM tarafından yapılan LYS sınavında aldığınız puanı merak mı ediyorsanız. Yapmış olduğunuz netleri az çok tahmin edebiliyorsanız Lys Puan Hesaplama Robotu size sonucunuz hakkında fikir verebilir. 

2018 TEOG Fen Bilimleri Konuları Neler

İyi bir gelecek kaliteli bir lisede alacağınız eğitimle şekillenecektir. Hali hazırda binlerce Anadolu lisesi, Fen Lisesi, Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Özel lise bulunmaktadır. Bu liselere yerleşirken öğrenciler teog1 sınavı ve teog2 sınavından elde edecekleri başarı puanlarına göre  sıralanacaklardır. Bunun da ötesinde devlet liselerinin tamamı ile çok sayıda kolej 6.sınıf ve 7.sınıf karne notlarına göre yerleştirme puanı hesabı yapmaktadır. Yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sizi ön plana taşıyabilecek en önemli ve dikkat edilmesi gereken derslerden bir tanesi Fen Bilimleri dersidir. Fen Bilimleri dersini teog1 ve teog2 sınavlarında başarıyla tamamlayabilen öğrenciler iyi bir puan alma yolunda önemli bir adım atmakla kalmıyor aynı zamanda lise hayatına fizik, kimya ve biyoloji derslerinde de başarılı olacak şekilde birikimle başlamaktadırlar.

2018 Teog 2 Konuları

MEB tarafından gerçekleştirilecek olan liselere yerleştirme sınavı TEOG 2 dönem konuları belirlendi. 2018 yılında öğrencilerin TEOG sınavı 2. dönem sorumlu olduğu konuları sizler için derledik.  TEOG sınavına hazırlık için yapmış olduğunuz ders programına bu konuları eklemeyi unutmayın! 

2018 TEOG Türkçe Konuları Neler

Teog sınavında matematik ve fen ile eşit ağırlığa sahip olan Türkçe soruları düzenli ders çalışan başarılı öğrencilerin bile en çok soru kaçırdığı ders olmaktadır. Zaten matematik ve fen sınavında yapılan yanlışların önemli bir kısmı okuduğunu anlamakta zorluk çeken öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Teog 1 sınavında çıkacak Türkçe soruları öğrencilerin okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneklerini ölçen konular içermektedir.

2017 2018 Teog Matematik Konuları

Her yıl Teog 1 matematik sınavı ve teog 2 matematik sınavı öncesi en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Teog 1 sınavı matematik konularından öğrenciler  teog 2 sınavında da sorumludurlar. Bunun bilinciyle çalışılmasında ve ilk sınav konularının sürekli sıcak tutulmasında fayda gördüğümüzü özellikle belirtmek isteriz.Teog 1 konuları, 2018 Teog sınavında hangi konulardan sorumluyum

Düzenli olarak yılda iki kez yapılmakta olan Teog sınavlarının ne zaman olduğu ve Teog sınavında çıkacak konuların listesini sizinle paylaşıyoruz. Teog 2017-2018 sınav tarihleri henüz MEB tarafından açıklanmamış olup açıklandığında sizinle paylaşacağız. Teog sınavlarında çıkacak konu başlıkları ise her bir ders için açıkça belirtilmiş şekilde aşağıdaki gibidir. Teog 1 ve Teog 2 sınavlarında her bir dersin sınavında 20 şer adet soru sorulmaktadır. Yanlış doğruyu götürmemektedir!

2018 Lys Geometri Konuları

Lys geometri dersi Lys matematik dersiyle birleştikten sonra bir çok öğrenci için ayrı bir önem arz etmeye başlamış bulunmaktadır. Geometri dersi temelden açılarla başlayıp üçgenler, çokgenler diye devam eden konu dizisinden oluşmaktadır. O sebeple geometri dersinin sağlam temellere oturabilmesi açılar konusu, üçgenler ve dörtgenler konularının çok iyi derecede anlaşılmasına bağlıdır. Geometri dersinde görme diye bir kavram vardır. Bu görme olayının gerçekleşebilmesi için ilk başta sabırla çokça soru çözmek gereklidir. Konu anlatımlı kitaplardan ve farklı kaynaklardan çözümlü soruların incelenmesi bunun ardından soru çözümüne geçilmesi en sağlıklı yöntemlerden biridir. Farklı kaynaklardan çözümlü soruların incelenmesi ise ayrı bir püf noktasıdır. Her bir geometri sorusunun birden fazla çözüm yöntemi olabildiğini göz önüne aldığımızda farklı bakış açılarıyla çözülmüş soru tarzlarını tanıyor olmanın verdiği avantaj soru çözümüne başlanıldığında öğrencileri ciddi anlamda rahatlatacaktır. Bu sebeple geometride konuyu öğrenmek konu anlatımıyla başlar çözümlü soruların incelenip anlaşılmasıyla ise taşlar yerli yerine oturmaya başlar. Öğrencilerin geometri çalışırken netlerini maksimize etmek istediğinde özel geometri ders alma şansı yoksa bu stratejiyi izlemesi kilit faktörlerden bir tanesidir. 

LYS Matematik Konuları 2018

Matematik dersi öğrenciler için en önemli derslerden bir tanesidir. Bölüm ayırt etmeksizin YGS  matematik konuları her öğrenci için büyük etkiye sahipken LYS matematik konuları da sayısal bölüm öğrencileri ve TM bölümü öğrencileri için büyük önem arz etmektedir. Matematik dersi çalışma stratejileri hakkında bilgi de vereceğimiz yazımızda sizinle önce LYS matematik konularını paylaşıyoruz.

Ygs ve lys nin payı yüzde kaç ?

Üniversiteye hazırlanan her öğrencinin merak ettiği soruların başında gelen YGS’nin yüzde kaç etkisi olduğu sorusu ve LYS’nin yüzde kaç etkisi olduğu sorusuna açıklık getirelim. Öncelikle bilinmelidir ki üniversiteye giriş puanı yalnızca YGS ve LYS  puanlarından ibaret olmayıp ekstradan hesaba dahil olan okul başarı puanı ve sistemden otomatik olarak gelen 100 puan bulunmaktadır.

YGS LYS Puan Hesaplama

Ygs Lys sınavları öncesinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi şüphesiz puanların nasıl hesaplandığı konusu olmuştur. Bu noktada bizim siz değerli arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz en doğru puanın hesaplandığı ygs lys puan hesaplama sistemimizi kullanabilirsiniz. 6 farklı ygs puan türü ve 12 farklı lys puan türü bulunmaktadır. Siz tercih yapmayı düşündüğünüz puan türünde netlerinizin karşılığını buraya yazdıktan sonra puanlarınız ayrı ayrı listelenmektedir.

Ygs Lys Puan Hesaplama 2017

YGS ve LYS sınavları her yıl 2 milyonu aşkın öğrenciyi heyecan içine çekerken sürekli deneme sınavlarında aldıkları puanları artırmayı hedefleyen öğrencilerin esas merak ettikleri konulardan biri YGS ve LYS de puanlarının nasıl hesaplanacağı olmaktadır. Bilindiği üzere 6 farklı YGS puanı 12 farklı LYS puanı bulunmaktadır. Aslında sizin puanlarınız girmek istediğiniz bölüme özgü bir şekilde hesaplanmaktadır.

2017 lys matematik konuları

Lys Matematik dersi ciddi hedefi olan binlerce öğrenci için en önemli derslerden bir tanesidir. İster mühendislik, ister tıp fakültesi, eczacılık, hukuk fakültesi, diş hekimliği, öğretmenlik ve daha nice bölümler arasından birine yerleşmek isteyen öğrenciler için olmazsa olmazlardan bir tanesi kuşkusuz Lys de matematik sınavında maksimum not almaktır. Matematik dersi ile geometri dersi sınavlarının birlikte hesaplanmaya başladığı 2017 LYS sınavı itibarıyla Lys matematik sınavında gelen 80 sorunun yaklaşık 50-51 tanesi matematik konularından olurken 29-30 tanesi de geometri konularından gelmektedir.

YGS-1-2-3-4-5-6, LYS'de MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1-2 ve DİL-1-2-3 lys 1 lys 2 lys 3 lys 4 lys 5 nedir

Yüksek öğretime geçiş sınavı olarak adlandırılan YGS bir bakıma daha önceki sistemde ÖSS olarak adlandırılan sınavdır diyebiliriz. Bir öğrencinin ikinci aşama sınav olan LYS ye girebilmesinin ön koşulu YGS den barajı geçmiş olmasına bağlıdır. Ygs artı lys yi bir bütün olarak düşünecek olursak ygs toplamın %40 ı kadar etkiye sahiptir. Yalnızca ygs sonuçlarına göre girilebilecek 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans programları bulunmaktadır.

Sınavda soru çözme teknikleri nelerdir?

Sınava hazırlık sırasında ilk sormamız gereken soru test çözerken nelere dikkat etmeliyiz olmalıdır. Belki bu sorum biraz sıradan görülebilir ama tüm bu süreci bir kez daha gözden geçirmemiz yerinde olacaktır. Öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken bir konuya ilgili soru çözümüne başlamadan önce o konunun iyi öğrenilmesi ve iyi sindirilmesi gerekmektedir. Eğer bir konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan soru çözmeye kalkarsak bu sık rastlanan hatalardan biridir ve motivasyonumuzu da düşürecektir.

TEOG sınavına nasıl çalışmalıyız?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanan, temel eğitimden orta öğretime geçiş sisteminin kısaltmasına TEOG adı verilmektedir. TEOG sınavında diğer sınavlardan farklı bir uygulama izlenmiş olup öğrenciler sınavda okul müfredatında var olan konuların dışında var olan konulardan soru ile karşılaşmamaktadırlar.

YGS sınavına nasıl çalışmalıyız?

Yeni bir eğitim-öğretim döneminin başladı, tabi bu durum sayısı milyonları aşan öğrenci, öğretmen ve veli için de yeni bir sınav maratonunun yeni bir sınav heyecanının da başlaması anlamına geliyor. Birçok öğrencinin aklında benzer sorular mevcut; YGS sınavlarına nasıl daha etkili hazırlanabilir? Yeni eğitim döneminde öğrencilerin gidip ek bir destek alabilecekleri dershane sisteminin olmayışı da onları endişeye sevk ediyor.

LYS sınavına nasıl çalışmalıyız?

İlk adım olarak, çalışmaya başlamadan önce öğrencinin kendi durumunu analiz etmesi gerekmektedir. Bunun için ise yapılması gereken ilk şey LYS konularını bir kâğıda not edip hangi konuları bilip hangi konuları bilmediğini not etmelidirler. Peki, bu adımdan sonra ne yapılmalıdır? Örneğin bildiğini varsaydığınız konularla ilgili birkaç testi önünüze alıp çözmeye başlayın.

TEOG sınav stresini nasıl yeneriz?

Şüphesiz kaygıları azaltmakta ilk adım olumlu düşünme becerisini geliştirmektir. Bir olayda bizi endişeye sevk eden olayın kendisi değil, olayı algılayış ve değerlendiriş şeklimizdir. Genel olarak, stresi ve sınav kaygısının altında yatan sebep acil durumlar karşısında kapıldığımız doğru ve akılcı olmayan düşünce biçimidir.

LYS sınav stresini nasıl yeneriz?

LYS sınavına yakın tarihlerle birlikte birçok öğrenci özgüven eksikliği ve bunun yansıra kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Ancak yoğun sınav stresi, bütün yıl süresince çalışmalar neticesinde elde edilmiş bilgilerin sınav sırasında doğru ve etkili kullanımı konusunda başarısızlığa sebebiyet verebilmektedir. Peki, Stres yaptığımızı nasıl anlarız?

Özel çocuk eğitimleri neler?

Bazı çocuklarımız, anne ve babaları gibi ebeveynleri başta olmak üzere, davranışları dolayısıyla yakınlarının ve öğretmenlerinin dikkatlerini kendi üzerlerine daha hızlı ve daha kolay çekerler. Bu saydığımız kişiler normal anlamda yolunda gitmeyen bir durumun olduğunu, alışılagelenden farklı bir durum olduğunu zaman içerisinde daha da yoğun olarak hissederler. Normal bir şekilde seyretmeyen ya da dikkat çeken vakalar genel olarak çocuğun sebepsiz ağlamaları, her ne yapılırsa yapılsın çocukların sakinleşememesi, diğer çocuklar gibi oyuncaklarla ilgilenmemesi veya çevreyle ilgisinin beklenildiği gibi olmaması, çocuğun kendinden beklenen bilişsel becerileri yerine getirmede zorluklar çekmesi şeklinde sıralanabilir. Bu gibi zorlukların biri ya da birkaçı çocuklarda aynı anda görülebilir.

Özel eğitim nedir?

Özel eğitim sistemin varlığı, başta biyolojik ve psikolojik sebepler olmak üzere, kişisel özellikleri ve eğitim düzeyindeki yeterlilikleri bakımından kendi yaş grubundan beklenilen davranış düzeyinden gözle görülür farklılıklar gösteren bireylerden kaynaklanır. Burada ifade edilen “yetersizlik durumu” zedelenme, dış darbe ya da birtakım sapmalar neticesinde, bir insan için normal görülen bir etkinliğin ya da yapının önlenmesi, aşılamaması ya da sınırlandırılması durumudur.