Eğitim haberleri

2018 TEOG İngilizce Konuları Neler?

Her yıl MEB tarafından gerçekleştirilen TEOG sınavında kaç İngilizce sorusu yer alıyor? TEOG 2018 İngilizce konuları neler? TEOG İngilizce soru dağılımı nasıl olacak? Hepsinin cevabı ve uzman hocalarımız tarafından hazırlanan  TEOG 2018 İngilizce çalışma programı önerisine bakmanızı tavsiye ederiz.

2017 2018 Önlisans Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

2017 YGS ve LYS ‘ye girecek üniversite adayları için 2 yıllık bölümler başarı sıralamaları ÖSYS sonuçlarına göre elde edilmiş olan ve ÖSYM tarafından yayınlanmış olan en son yeni puanlar bu yazıda! 2017 2018 Önlisans Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ile tercih edebileceğiniz bölümlere buradan ulaşabilirsiniz!

Ygs Lys Puan Hesaplama Robotu

Ygs Lys puan hesaplama robotu ne işe yarar? Milyonlarca öğrencinin başvuru yaptığı ve her öğrencinin üniversiteye yerleşme hayali ile başvurusunu gerçekleştirmiş olduğu lys ygs sınavı sonrasında öğrencilerin merak ettiği tek soru, "Puanım ve sıralamam kaç?" Sınav sonrası öğrencilerimiz, netlerini az çok tahmin ettiği için bizler de Ygs Lys Puan Hesaplama Robotu hazırladık.  

Lys Puan Hesaplama Robotu

Her yıl ÖSYM tarafından yapılan LYS sınavında aldığınız puanı merak mı ediyorsanız. Yapmış olduğunuz netleri az çok tahmin edebiliyorsanız Lys Puan Hesaplama Robotu size sonucunuz hakkında fikir verebilir. 

2018 TEOG Fen Bilimleri Konuları Neler

Ortaöğretim öğrencilerinin liseye yerleşmek için girmiş olduğu TEOG sınavı bu yıl 1. kısım TEOG 25-26 Kasım TEOG 2. kısım ise 25-26 Nisan tarihlerinde yapılacak.Peki, öğrencilerin gireceği bu sınavda yani 2018 TEOG Fen Bilimleri alanında öğrenciler hangi konulardan sorumlu? 2018 TEOG Fen Bilimleri konuları neler olacak?

Teog 2017 2018 İstanbul Liselerin Taban Puanları

Teog 2017 2018 İstanbul Liselerin taban puanları açıklandı. Hangi liseleri tercih edebilirsiniz gelin birlikte bakalım. Okul yüzdelik dilimleri ve lise taban puanlarının belli olmasından sonra öğrencileri tatlı bir heyecan sardı. Peki, Teog 2017 2018 İstanbul Liselerin taban puanları nedir? İstanbul liselerin taban puanları açıklandı! 


2018 Teog 2 Konuları

MEB tarafından gerçekleştirilecek olan liselere yerleştirme sınavı TEOG 2 dönem konuları belirlendi. 2018 yılında öğrencilerin TEOG sınavı 2. dönem sorumlu olduğu konuları sizler için derledik.  TEOG sınavına hazırlık için yapmış olduğunuz ders programına bu konuları eklemeyi unutmayın! İşte 2018 Teog 2 Konuları;

2018 TEOG Türkçe Konuları Neler

Her sene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen TEOG sınavında ortaöğretim öğrencileri Türkçe alanında hangi konulardan sorumlu olacak? 2016, 2017 TEOG Türkçe sınavında hangi sorular çıktı? 2018 TEOG Türkçe Konuları Neler? Tüm soruların cevabı bu yazıda!

Teog Matematik Konuları

2017-2018 yılında Teog öğrencilerini hangi matematik konuları bekliyor? Her sene MEB tarafından gerçekleştirilen TEOG sınavına bu sene de orta öğretim son sınıf öğrencileri hazırlanmaya başladı. Öğrencilerin gireceği 20 sorudan oluşan matematik sınavında hangi konular karşılarına çıkacak? 2017-2018 Teog Matematik konuları neler? Tüm konular ve 2017 yılında çıkmış matematik sorularına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. İki aşamadan oluşacak TEOG sınavında orta öğretim öğrencilerini hangi konular bekliyor? 2017 2018 Teog Matematik konuları neler? Öğrencilerin heyecanla beklediği TEOG sınavının 2018 yılında gerçekleşecek tarihleri belli oldu. Öğrenciler girecekleri sınavda matematik alanında hangi konulardan sorumlu olacaklar 2017- 2018 TEOG Matematik konuları bakın neler;


TEOG YEP Sonuçları Hangi Tarihte Açıklanacak? Tercihler Ne Zaman Başlıyor?

Ortaöğretime yerleştirmeye göre temel alınan puanların denk olması durumunda, AOSP, eşitliğinin denkliği ve devamlılığı halinde  sırayla, 8,7,6'ncı sınıflardaki YBP başarısı, denkliğin devam etmesi halinde ise tercih önceliği okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı eğer denklik devam ediyorsa öğrencilerin doğum tarihine göre yaşça küçük olanlara öncelik tanınacak ve yerleştirme yapılacaktır.  

2017 Lys ve Ygs puanıma göre hangi üniversiteye girebilirim?

Her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilen LYS sınavı bu yılda 18 Haziran 2017 tarihinde sonuncusu gerçekleşti. Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü uzun maraton bitti. Şimdi tercih zamanı!  Öğrenciler şimdi puanlarını hesaplayarak girebilecekleri üniversiteleri belirlemeye çalışıyorlar. Peki, "2017 Lys ve Ygs puanıma göre hangi üniversiteye girebilirim?" sorusu sizin de aklınızı kurcalıyorsa gelin birlikte bakalım. 2017 Lys Ygs sınav sonucunuza göre hangi üniversiteleri kazanabiliyorsunuz.

2018 LYS Geometri Soru Dağılımı

Her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen YGS ve LYS sınavının geometri bölümünde hangi sorular çıktı? 2012 yılından 2017 yılına kadar yapmış olduğumuz soru dağılım analizini bu yazıda bulabilirsiniz.

2018 yılı Lys sınavının soru dağılımı analizine göre çalışma metodunuzu belirleyebilir ve sınav kaygınızı minimum seviyeye düşürebilirsin. Alanında uzman hocalarımız tarafından yapılan 2018 LYS Geometri soru dağılımı tablosunu 2012 yılından başlayarak 2017 Lys sınavına kadar düzenledik. 2018 LYS geometri konularına bir önceki haberimizden ulaşabilirsiniz.

2018 Lys Geometri Konuları

Merakla beklenen 2018 Yılı Lys geometri konu dağılımını sizler için derledik! Ösym'nin her yıl gerçekleştirmiş olduğu Lys sınavının yani 2018 Lys geometri konularını bu sayfada bulabilirsiniz. ÖSYM her sene matematik ve geometri konularında sürekli değişikliğe gitmektedir. Ekol Ders ekibi olarak sizlere matematik - geometri ve diğer değişikliklerin neler olduğunu açıklıyoruz. Aşağıda verilmiş olan 2018 Ygs ve Lys geometri konularının listesi bulunmaktadır. Lys 2018 konularını tam olarak öğrenmeden konulara çalışmaya başlamayın.


İstanbul'daki liselerin Teog taban puanları

İstanbul'daki liselerin EYP puanları en çok merak edilen konuların başında geliyor. Ekol Ders olarak 2016 yılında İstanbul'daki liselerin Teog (EYP) puanlarını sizin için derledik. Aşağıda 2016 yılının İstanbuldaki Teog tabanları mevcut. Çocuklarınız için iyi bir lisede eğitim görmesi dileğiyle.

2016 Teog sınavlarının açıklandığı şu günlerde aileler İstanbul'da çocuklarını hangi liselere gönderebileceklerinin heyecanını ve sıkıntısını bir arada yaşamaktalar. İstanbul'da kaliteli eğitim veren liselerin azlığından dolayı veliler tercihlerini hangi liselerden yana kullanacaklarına karar veremiyorlar. Haklı olarak bir karamsarlığa kapılıyorlar.

İstanbul'daki liselerin Teog taban puanları nedir?

İstanbul'daki liselerin taban puanları 2016 2017 tercih listesi

2016 Teog sınavlarının açıklandığı şu günlerde aileler İstanbul'da çocuklarını hangi liselere gönderebileceklerinin heyecanını ve sıkıntısını bir arada yaşamaktalar. İstanbul'da kaliteli eğitim veren liselerin azlığından dolayı veliler tercihlerini hangi liselerden yana kullanacaklarına karar veremiyorlar. Haklı olarak bir karamsarlığa kapılıyorlar. İyi bir lisede eğitim alan öğrenciler Ygs ve Lys sınavlarından her zaman diğer öğrencilere oranla daha iyi bir sonuç alabiliyorlar. Bu haksız rekabetin sonucunda öğrencilerimiz iyi bir üniversite şansını kaybedebiliyorlar. Eğer okullardaki eğitimden memnun değilseniz veya çocuğunuz Teog, Ygs ve Lys gibi sınavlarda iyi dereceler elde etmesini istiyorsanız sizleri de Ekol Derse bekleriz.

YEP (Yerleştirme Puanı) 2016 Teog başvuruları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG kılavuzunu resmi web sitesinde yayınladığı bilgide, 30 Haziran tarihinde başlayacak olan süreç 15 Eylül 2017 tarihinde sona erecek. 

LYS Matematik Konuları 2018

LYS Matematik Konuları 2018 yılında değişti mi? Müfredat farklılaştı mı? Eklenen ve çıkan konular hangileri 2018 Lys Matematik Konularının tamamını bu yazıda bulabilirsiniz. Lys matematik konuları her sene değişiklik gösteriyor. Ekol Ders sizin için Ekol Ders Lys matematik konularını ve eklenen çıkarılan konular ile birlikte siler ile paylaşmaktadır.

Ygs Lys Puan Hesaplama 2017

Ygs Lys puan hesaplama nasıl yapılır? Ygs Lys Puan hesaplamak için püf noktalar ve Lys Ygs Puan hesaplama konusunda merak edilenler bu yazıda! YGS LYS puan hesaplama nasıl yapılır? Lisans yerleştirme sınavı olan LYS-4  ve LYS-1 sınavı 10 Haziran ve 11 haziran tarihlerinde yapıldı. Sınava giren öğrencilerin bir çoğu 2017 LYS YGS  puan hesaplama konusunda bilgi edinmek istiyor. Peki,  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen üniversiteye girişin ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı puan hesaplama nasıl yapılır. İşte LYS YGS puan hesaplama hakkında cevaplar,

2017 lys matematik konuları

2017 lys matematik konularında değişikliğe gidildi. İntegralde alan hesaplama kaldırıldı. Karmaşık sayıların kutupsal gösterimi kaldırıldı. Limitte 0/0 ve sonsuz / sonsuz dışındaki belirsizlik konuları kaldırıldı. Ters trigonometrik fonksiyonların türevi ve integrali kaldırıldı.

Ygs 2017 sınavı ne zaman açıklanacak

Ygs sınavı 12 mart 2017 de yapıldı. Öğrenciler genelde matematik sorularında zorlandıklarını söylediler. Türkçe sorularında da cevaplar birbirine çok yakın olduğunu düşünüyorlar. YGS'de öğrencilere Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru soruldu. Ygs sınavı Lys sınavına girip giremeyeceğinizi belirleyen sınavdır. Okul tercihi yaparken dikkate alınacak toplam puanının yaklaşık %30 unu Ygs belirleyecek.

YGS-1-2-3-4-5-6, LYS'de MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1-2 ve DİL-1-2-3 lys 1 lys 2 lys 3 lys 4 lys 5 nedir

YGS-1-2-3-4-5-6, LYS'de MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1-2 ve DİL-1-2-3 lys 1 lys 2 lys 3 lys 4 lys 5 nedir, puan hesaplaması nasıl yapılıyor. YGS yüksek öğretime geçiş sınavıdır. Üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS ‘ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının %40’ını oluşturur. YGS ile girilebilecek 4 yıllık ve 2 yıllık bölümler vardır. MF–1, MF–2, MF–3, MF–4 sayısal bölüm öğrencileri için gelecek puan türleridir. Her puan türünden farklı alanlar tercih edilmektedir. TM–1, TM–2, TM–3 eşit ağırlık bölümü öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. TS–1, TS–2 sözel bölüm öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. DİL–1, DİL–2, DİL–3 yabancı dil bölümü öğrenciler için hazırlanmış puan türleridir. 

LYS puan türleri ve girilebilecek okullar

MF - TS ve TM puan türlerinden sınava girecek adayların alması gereken sınavlar ve ders konuları yukarıdaki şemada kolaylıkla incelenebilir. Örneğin MF puan türü ile öğrenci alan Yüksek öğretim lisans programlarından birine yerleşmek için öğrenci sırasıyla:

        1- 160 sorudan oluşan 160 dakikalık YGS (eski adıyla ÖSS) sınavına girmesi gerekir

        2- LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmesi gerekir

Aynı şekilde TM puan türüne göre Yüksek öğretim lisans programlarından birine yerleşmek için öğrenci yine önce YGS ve ardından LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına, TS puan türü ile öğrenci alan Yüksek öğretim lisans programları için de yine YGS'nin ardından LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına girmesi gerekmektedir.

lys matematik konuları ösym

Lys matematik konuları her yıl eklenen ve kaldırılan konuları ile sürekli değişiklik gösteren derslerden biri. Lys matematik konularının ne olduğunu mutlaka en doğru kanallardan öğrenmeniz önemlidir. Lys matematik kaynaklarını tercih ederken mutlaka en son konu açıklamasından sonraki yayınları almayı tercih edin. Lys matematik konuları her yıl biraz farklılık gösterdiği için siz değerli öğrencilerimizi daha iyi bilgilendirmek için Ekol Ders Ekibi ÖSYM nin en güncel müfredat yayınlarını yaparak sayfamızı yenilemektedirler. Sizlere sunmuş olduğumuz Özel Ders Eğitim Rehberlik ve Danışmanlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

İSTANBUL'DAKİ LİSELERİN TABAN PUANLARI - TEOG PUANLARI

2016 TEOG sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler için heyecanlı tercih süreci başladı. 2016 - 2017 liselerin okul yüzdelik dilimleri ve lise taban puanları belli oldu. 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi de başlamış oldu. Peki, 2016 liselerin yüzdelik dilimleri kesinlik kazandı mı? İstanbul Lise taban puanları açıklandı mı? İşte İstanbul'daki liselerin taban puanları ile ilgili tüm bilgiler

Sınavda soru çözme teknikleri nelerdir?

Kıymetli Öğrenciler; sınava hazırlık sırasında ilk sormamız gereken soru test çözerken nelere dikkat etmeliyiz olmalıdır. Belki bu sorum biraz sıradan görülebilir ama tüm bu süreci bir kez daha gözden geçirmemiz yerinde olacaktır. Öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken bir konuya ilgili soru çözümüne başlamadan önce o konunun iyi öğrenilmesi ve iyi sindirilmesi gerekmektedir. Eğer bir konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan soru çözmeye kalkarsak bu sık rastlanan hatalardan biridir ve motivasyonumuzu da düşürecektir.

TEOG sınavına nasıl çalışmalıyız?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanan, temel eğitimden orta öğretime geçiş sisteminin kısaltmasına TEOG adı verilmektedir. TEOG sınavında diğer sınavlardan farklı bir uygulama izlenmiş olup öğrenciler sınavda okul müfredatında var olan konuların dışında var olan konulardan soru ile karşılaşmamaktadırlar.

YGS sınavına nasıl çalışmalıyız?

Yeni bir eğitim-öğretim döneminin başladı, tabi bu durum sayısı milyonları aşan öğrenci, öğretmen ve veli için de yeni bir sınav maratonunun yeni bir sınav heyecanının da başlaması anlamına geliyor. Birçok öğrencinin aklında benzer sorular mevcut; YGS sınavlarına nasıl daha etkili hazırlanabilir? Yeni eğitim döneminde öğrencilerin gidip ek bir destek alabilecekleri dershane sisteminin olmayışı da onları endişeye sevk ediyor.

LYS sınavına nasıl çalışmalıyız?

İlk adım olarak, çalışmaya başlamadan önce öğrencinin kendi durumunu analiz etmesi gerekmektedir. Bunun için ise yapılması gereken ilk şey LYS konularını bir kâğıda not edip hangi konuları bilip hangi konuları bilmediğini not etmelidirler. Peki, bu adımdan sonra ne yapılmalıdır? Örneğin bildiğini varsaydığınız konularla ilgili birkaç testi önünüze alıp çözmeye başlayın.

TEOG sınav stresini nasıl yeneriz?

Şüphesiz kaygıları azaltmakta ilk adım olumlu düşünme becerisini geliştirmektir. Bir olayda bizi endişeye sevk eden olayın kendisi değil, olayı algılayış ve değerlendiriş şeklimizdir. Genel olarak, stresi ve sınav kaygısının altında yatan sebep acil durumlar karşısında kapıldığımız doğru ve akılcı olmayan düşünce biçimidir.

YGS sınav stresini nasıl yeneriz?

Sınavlar geldi, ders çalışma dönemi geldi çattı. YGS için kısa bir zaman kaldı ve hemen aile içi çok çalıştım az çalıştın tartışmaları başladı ancak hepsi kısa süre sonra geride kalacak. Ardından geriye kalanlar sınav sonuçları, sevinçler, hayal kırıklıkları, seneye kalan umutlar... Ama öncelikli olarak girilmesi gereken sınavlar var. Sınav öncesinde yaşadıklarımız, en zor geçen son gece ve sınav sırasında olabilecek bir heyecan veya kaygı, sonuçları hiç beklemediğimiz bir şekilde etkileyebilir. Peki, o saatleri nasıl daha sakin geçirebiliriz?

LYS sınav stresini nasıl yeneriz?

LYS sınavına yakın tarihlerle birlikte birçok öğrenci özgüven eksikliği ve bunun yansıra kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Ancak yoğun sınav stresi, bütün yıl süresince çalışmalar neticesinde elde edilmiş bilgilerin sınav sırasında doğru ve etkili kullanımı konusunda başarısızlığa sebebiyet verebilmektedir. Peki, Stres yaptığımızı nasıl anlarız?

Özel çocuk eğitimleri neler?

Bazı çocuklarımız, anne ve babaları gibi ebeveynleri başta olmak üzere, davranışları dolayısıyla yakınlarının ve öğretmenlerinin dikkatlerini kendi üzerlerine daha hızlı ve daha kolay çekerler. Bu saydığımız kişiler normal anlamda yolunda gitmeyen bir durumun olduğunu, alışılagelenden farklı bir durum olduğunu zaman içerisinde daha da yoğun olarak hissederler. Normal bir şekilde seyretmeyen ya da dikkat çeken vakalar genel olarak çocuğun sebepsiz ağlamaları, her ne yapılırsa yapılsın çocukların sakinleşememesi, diğer çocuklar gibi oyuncaklarla ilgilenmemesi veya çevreyle ilgisinin beklenildiği gibi olmaması, çocuğun kendinden beklenen bilişsel becerileri yerine getirmede zorluklar çekmesi şeklinde sıralanabilir. Bu gibi zorlukların biri ya da birkaçı çocuklarda aynı anda görülebilir.

Özel eğitim nedir?

Özel eğitim sistemin varlığı, başta biyolojik ve psikolojik sebepler olmak üzere, kişisel özellikleri ve eğitim düzeyindeki yeterlilikleri bakımından kendi yaş grubundan beklenilen davranış düzeyinden gözle görülür farklılıklar gösteren bireylerden kaynaklanır. Burada ifade edilen “yetersizlik durumu” zedelenme, dış darbe ya da birtakım sapmalar neticesinde, bir insan için normal görülen bir etkinliğin ya da yapının önlenmesi, aşılamaması ya da sınırlandırılması durumudur.

Lise öğrencilerine Sarıyer İstinye'de özel ders

Ekol Ders tarafından İstanbul'un farklı semtlerinde lise öğrencileri için birebir özel dersler verilmektedir. Ekol Ders hocalarının eğitim verdiği semtlerden biri de Sarıyer İstinye'dir. Sizler de lise öğrencilerine Sarıyer İstinye'de özel ders arıyorsanız Ekol Ders ile iletişime geçebilirsiniz.

İlkokul öğrencilerine Sarıyer İstinye'de özel ders

İlkokul öğrencinin okul hayatına alıştığı önemli bir zamandır. İlkokulda okulu ve öğrenmeyi seven öğrenciler daha sonraki eğitim hayatlarında da okulla iyi bir ilişki kurmaktadır. . Bu yüzden ilkokul dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Öğrencinin okulu sevmesinde okul derslerindeki başarısının payı büyüktür.

SAT Geometri Özel Dersleri

Sevgili öğrencilerimiz gerek Türkiyede bulunan Üniversitelerdeki lisans eğitimi gerekse Amerikadaki Lisans eğitiminiz için gerekli olan SAT sınavı konusunda Ekol Özel Ders Ekibi olarak sizlere yep yeni bir özel ders imkanı sunuyoruz.

Öğretmen Atamaları Hakkında Her şey.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 37.000 öğretmenin atama işlemleri 04-10 Eylül 2015 tarihi arasında alınacaktır. Milli Eğitim Bakanlığına (MEB)'e bağlı olan eğitim öğretim kurumlarındaki öğretmen ihtiyaçlarının karşılanmasına amacıyla ilk atamalar, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında, toplam 37.000 öğretmen kadrosu için 4-10 Eylül 2015 tarihleri arasında öğretmen adaylarından başvurular alınacaktır.

2015 YDS Sonbahar Döneminde Nerede Sınava Gireceksiniz?

ÖSYM Yabancı Dil Sınavı Giriş yerlerini resmi internet sitesi aracılığıyla kamoyuna duyurdu. YDS sınav giriş belgesi ve sınav yerlerini öğrenebileceğiniz linkimiz haberimizde. 13 Eylül 2015 tarihinde ÖSYM tarafından yapılacak olan 2015 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2015-YDS Sonbahar Dönemi) için başvuruda bulunan adayların, sınavlara girecekleri binalar ve sınav solanlarının tespit işlemleri bitirildi.

MEB TEOG 3. DÖNEM NAKİL İŞLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG 2. Nakil işlemlerinin ardından son olarak 3. Bir nakil hakkı daha tanıyor. 3. Dönem nakil başvuruları 31 Ağustos-04 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. TEOG 3. Nakil işlemlerinin sonuçları ise 07 Eylül 2015 tarihinde ilan edilmesi bekleniyor. TEOG 2. Nakil işlemlerinin sonuçları ve TEOG 3. Dönem başvuruları hakkında merak edilenler haberimizde.

AÖF KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılında AÖF kayıtlarının ne zaman olacağı merakla beklenen bir konuydu. Bir çok kişinin beklediği açıklama geldi. AÖF kayıtları 31 Ağustos -07 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde bulunan bölümlere kayıt işlemleri ya AÖF büroları aracılığıyla yada internet üzerinden yapılacaktır. Bu bağlamda internet üzerinden kayıt işlemlerini

ÖN LİSANS SAĞLIK BÖLÜMLERİ LİSANS TAMAMLAMA BAŞVURULARI

2 yıllık Sağlık Yüksek Okullarından mezun olan öğrenciler için lisans tamamlama tercih işlemleri için başvurular bugün başladı. Lisans tamamlama tercihlerinin nasıl yapılacağı konusunda Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) konu ile ilgili detayları yayımladı. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılında lisans tamamlama başvurularında bulunan adayların tercih işlemleri 25 -30 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar tercih

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE GÜZEL BİR HABER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel liselere nakil olmak isteyen imam hatip liseleri ve meslek liseleri son öğrencileri için yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Çalışma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı imam hatip liseleri ve meslek liselerinin son sınıflarında okuyan bu öğrencilerin temel liselere olabilecek nakilleri sonrasında diploma haklarını kaybetmemelerini amaçlıyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE MÜJDE

Geçen yıl olduğu gibi üniversitekatkı payı veya öğrenim ücretlerine bu senede zam gelmiyor ve eski tarifeler geçerliliğini koruyor. Ayrıntılı olarak Üniversitelerin birinci öğretim bölümleri ve açık öğretim fakiltesiyle uzaktan öğretim gören öğrencilerin katkı payı veya öğrenim ücretlerine zam yapılmayacak aynı geçen yılki uygulamalar geçerli olacaktır. Haber bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Haberde 2015-2016

YENİ DÜZENLEMELER AKILLARI KARIŞTIRDI

Dersanelerle ilgili karara göre temel liseler yasağa rağmen öğrenci almaya devam ediyorlardı. Yapılan yeni düzenlemeler üniversite sınavlarına (LYS) girmek isteyen adaylara temel liseler hafta sonu kurs açıp ders yapabilecekler. Haliyle bu durum temel liselerin işleyişinin ne olacağı ve nasıl olacağı konusunda bir kafa karışıklılığı yarattı. Hatta Güvender

REHBER ÖĞRETMENLER İÇİN BİR İLK

Milli Eğitim Bakanlığı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmenlerinin okullarda daha donanımlı ve yetkin bir şekilde çalışmalarını sağlamak adına Rehber öğretmenlere “Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları “ adında küçük el kitapları vermeyi kararlaştırdı.Milli Eğitim Bakanlığı nın burdaki asıl amacı ise suça itilen, suçtan muzdarip olan ve korunma ihtiyacı

ÖYP’DE ALAN SINAVLARINA BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında (ÖYP) 1)Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 2) Felsefe 3) Psikoloji gibi değişik sosyal bilim dallarında yapılması düşünülen alan sınavları için başvurular yarın 28 Ağustos 2015 tarihinde başlıyor. Yukarıda belirtilen alanlarda alan sınavı yapılma kararı

REKTÖR ADAYLARI BELİRLENDİ

Yüksek Öğretim Kurulunun vermiş olduğu karar doğrultusunda 4 üniversitenin belirlemiş olduğu 3’er rektör adayının adlarının Cumhurbaşkanlığına sunulmasına karar verildi. Açıklama Yüksek Öğretim Kurulu’nun Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapıldı. Bu bağlamda YÖK genel kurulu toplantısını yapıp çeşitli komisyonların hazırlamış olduğu

SORUMLULUK SINAVLARININ TARİHİ BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre sorumluluk sınavları okulların başladığı ilk hafta içinde yapılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığının 81 ilde bulunan ilgili il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği beyanda 2014-2015 eğitim öğretim yılının 12 Haziranda sona erdiğini derslerinde gereken akademik başarıyı sağlayan öğrencilerin bir üst sınıfa

37.000 Öğretmen Ne Zaman Atanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığından belirtilen açıklamalara göre 37.000 kişilik olarak belirlenen öğretmen atamalarına başvurular 4-10 Eylül tarihleri arasında alınacak ve sonuçlar ise 15 eylül tarihlerinde açıklanacaktır. Öğretmen atamalarına başvurular ve branşlara göre kontenjanlarla ilgili duyuru, bakanlığın internet sitesinde ilan edildi.

Ne Kadar Sayıda Dershane Dönüşüme Uğradı ?

Milli Eğitim Bakanılığı (MEB) Özel Okula Dönüşüm kanununun yürürlüğe girmesinden bu yana tam 3.530 olan dershane sayısı gerçekleşen dönüşümle 2.536 dershane özel okula dönüşüm programına başvurudu. 700 adet dershanede eğitim ve öğretim hayatına son verdi. Kısacası, dershane sözcüğü artık tarihe karıştı.

Çocuğunuza Destek Verin

ABD’nin en önemli psikolojik danışmanlarından Prof. Dr. Bradley T. Erford, geçtiğimiz günlerde rehber öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak ve ebeveynleri çocuk gelişimi hakkında bilgilendirmek için dünyada öne çıkan yeni yaklaşımları anlattı.

MEB TEOG 2. NAKİL BAŞVURULARI BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulamasında ilgili liselere nakiller için başlayan yerleştirmeye esas 1. Nakil başvurularını alıp bunların sonuçlarını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Bunun ardından bakanlık 2. TEOG nakil başvuru dönemininde başladığını ilan etti

MEB PYBS SONUÇLARINI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanlığı 10 ve 11. Sınıfların Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı Sonuçlarını açıkladı. Sınava girip sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrenciler aşağıda belirtilen linkten sınav sonucunu öğrenebilir

40 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASI ERTELENDİ

MEB’in ataması gereken 40.000 öğretmen kadrosuna atama işlemleri Torba Yasa nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ve Resmi Gazetede yayımlanmasının gecikmesi dolayısıyla daha ileri bir tarihe ertelendi. MEB na ilişkin çalışmalar tamamlandı.Yasanın onayı ve Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından atama işlemi yapılacaktır.

EĞİTİMDE DOĞRU ÇOCUK YETİŞTİRMEK

Üstün Dökmen eğitimde çocuğun iyi yetişmesini sadece derslerindeki başarıları ile kısıtlanamayacağını, toplumun değer yargılarına sahip iyi birey olarak da yetiştirilmesinin altını çiziyor. Bu bağlam velilerin çocuklarının eğitim öğretim hayatlarında onların ilgi ve benzerilerini iyi tanımaları onlarla iyi iletişim kurup onları doğru yöne kanalize etmesinin altını çiziyor.

MEMURLARA YAPILAN ZAM VE % 20 lik VERGİ

Temmuz ayında memurlara enflasyon zammı ile birlikte toplam %4.76 zam yapılmıştı. Buda ortalama 110-130 TL lik bir artışa tekabül ediyordu. Ancak yıl içinde ek ders ücretleri ve maaşın toplamı 10.700 geçtiyse bu da % 20 lik vergi dilimine girmek oluyor. Gelecek ay 60 -80 TL arası maaşlarda bir düşme olabilir.

ÖZÜR DURUMU ATAMALARI HAKKINDA

MEB müsteşarı Yusuf Tekin özür durumu atamaları ve yer değiştirme başvurularının 13-25 ağustos tarihleri arasında olacağını belirtti. Ayrıca 3 yıl sigorta şartının da çözüleceğini konunun başbakanlıkta olduğunu söyledi.

MEB YABANCI DİL DERS SAATİNİ ARTTIRMA HEDEFİNDE

5. Sınıflar için MEB in günümüzde düzenlediği sistemde haftalık 36 saat ders işleniyor. Bu derslerin 28 saati zorunlu 8 saati ise seçmeli. Bugünkü sistemde 4 saat ingilizce zorunluluğunun yanısıra öğrencinin tercihi halinde en fazla 2 saat daha yabancı dil dersi alıyor. Ancak bunun da yetersiz kalması dolayısıyla MEB yabancı dil eğitimini 16-20 saat arası

ÖĞRETMEN ATAMALARI BAŞVURULARI 31 AĞUSTOSTA BAŞLIYOR

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu öğretmen atamaları için başvurular 31 Ağustos ve 4 Eylül tarihleri arasında olacağını ve sonuçların 7 eylül tarihinde açıklanacağını duyurdu. 37.000 atamanın yapılacağını ifade eden Aydoğdu, branşlara göre de en fazla İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Özel Eğitim Sınıf Öğretmenliği, Matematik,

DEĞERLENDİRİCİ YETİŞTİRME PROGRAMI

Maltepe Üniversitesince düzenlenen sertifika programı özellikle insan kaynaklarında çalışanlara yönelik işe alımlarda daha doğru karar vermelerini sağlayacak olan değerlendirici yetiştirme programı düzenliyor. İlk defa eylül ayında başlayacak olan programda grup çalışması, örnek olay ve mülakat gibi çeşitli branşlarda eğtimler verilecektir.

2015 TEOG NAKİL SONUÇLARI AÇIKLANDI.

24 Ağustos Pazartesi günü MEB tarafından açıklanan sonuçlarda nakil talebinde bulunan öğrenciler için ilk tur tamamlanmış oldu. Belirtildiği üzere bu nakil yerleştirme işlemlerindeki ilk etaptır. Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi üzerinden yapmış olduğu basın açıklamasına göre TEOG başvurularının 06-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapıldığı

2015 TEOG LİSE NAKİL SONUÇLARI AÇIKLANDI

Geçtiğimiz Cuma günü sona eren lise nakil başvuru işlemlerinin sonuçlarının ilk etabı bugün 24 Ağustos 2015 Pazartesi günü itibariyle açıklanıyor. Öğrenciler ve veliler nakil sonuçlarını e-okul ve MEB (meb.gov.tr) üzerinden öğrenebilirler. Böylece başvuruda bulunan adayların hangi liselerde...

ÜNİVERSİTELİ ÜNİVERSİTELİ ADAYINA ANLATIYOR

Üniversitede öğrenim gören üç gencin kurduğu internet sitesi olan UniversiteliAnlatsin.com üniversite tercihlerinin yapıldığı 6-14 Temmuz arasında da ziyaret edilmeye devam ediyor. Bu yolla üniversiteli gençler toplam 157 üniversite ve 329 bölümü 5081adaya tanıttılar. Böylelikle üniversiteye

YÜKSEK ÖĞRETİMDE EK KAYIT HAKKI

Liseden mezun olamadığından 3-7 Ağustos 2015 te üniversiteye kayıt yaptıramayan adaylara 6 Ekim 2015 tarihine kadar ek kayıt hakkı geliyor. Kayıtlar bölümlerin kontenjan durumuna bakılmaksızın yapılacaktır. Aynı zamanda MEB tarafından açık öğretim lisesi öğrencilerine de en az ...

ADAY ÖĞRETMENLİK SINAVI

MEB bu yıl ilk defa performans sınavında başarılı olan öğretmenlere aday öğretmenlik sınavı uygulayacaktır. Sınav için başvuru tarihi 24 Ağustos -11 Eylül 2015 tarihleri arasındadır. Bu durumda olan adayların başvuruyu elektonik ortamdan yapmaları ve formun bir çıktısını alıp okul müdürlerine ...

ÖĞRETMENLERE EK GELİR ÜCRETİ MASADA

Öğretmenlerin maaş artışı istekleri toplu görüşmelere taşındı. Buna göre ek ders ücreti ve eğitime hazırlık ödeneği konuları masaya getiriliyor. Hatta kalkınmaya öncelikli yörelerde bu ek gelin 710 TL olacak. Konuyu Memur-Sen ve Eğitim Bir- Sen masaya taşıdılar.

OKULLARIN AÇILIŞ TARİHİ ERTELENDİ

Turizmcilerin talepleri üzerine okulların Kurban Bayramı sonrasında açılsın istekleri Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e iletildikten sonra konu Milli Eğitim ve Başbakanlıkta ele alndı Başbakan Davutoğlu MYK toplantısından sonra habercilerin sorularını yanıtladı...

YENİ NESİLLER İÇİN NASIL BİR OKUL PROJESİ GEREKLİ ?

Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nce düzenlenen sempozyumda akademisyen, öğretmen, öğrenci ve veli bakış açısıyla yeni nesiller için nasıl bir eğitim projesi düşünüldüğü ele alındı. Birçok akademisyenin de yer aldığı semozyumda Doç Dr Mehmet Yavuz’un ifadesiyle öğrencilerin eğitimden beklentilerinin farklılatığının altını çizdi...

SANAT VE SPOR ALANLARI İÇİN EK PUAN UYGULAMASI

MEB liseye geçişte öğrencilere sanat ve spor dersleri üzerinden ek puan uygulaması getireceğini duyurdu. MEB bu amaçla öğrencilerin TEOG puanlarına yapılacak bu ek puanla sanat spor ve sosyalleşme gibi faaliyetlere katılımı da arttırma hedefini güdüyor. MEB müsteşarı Yusuf Tekin yetenekli öğrencilerin sanat ve spor liselerine yönlendirildiğinin

Okullara yeni bir ders daha geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İlköğretime ‘Bilgisayar kodlama’ dersleri konulması için Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulunacaklarını belirterek şunları söyledi: “Daha İlkokul çağında yavrularımız kodlamayı öğrensin.”

Ailemiz her şeyimiz, Ağzımız kirlenmesin!

Afyonkarahisar Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Silifke Cumhuriyet İlkokulu, Burdur TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu başta olmak üzere bir çok ilköğretim ve lise öğrencilerinin başlattığı 'Ailemiz her şeyimiz, ağızlar kirlenmesin' sloganıyla küfür ve argo sözlere karşı bir proje hazırladı.

Şimdi de okullar dershaneye dönüşüyor!

1 Eylül 2015'ten itibaren dershanelerin kapanacak yada özel okullara dönüşecek olması, öğrencileri ve velileri hareketlendirdi. Köklü devlet liselerine yüksek başarılarıyla girmeye hak kazanmış öğrencilerin büyük kısmı, dershanelerden özel okullara dönüşecek olan liselere göç hazırlığı yapıyor.

YGS'de bir soru iptal edildi.

ÖSYM yetkililerinden alınan bilgilere göre, 2015 YGS Türkçe sorularından biri iptal edildi. İptal edilen soru akıllara YGS puanları iptal olur mu veya yeniden hesaplanır mı sorularını getirdi. Çok geçmeden cevap ÖSYM'den geldi.

ÖSYM TEST SINAVINI KALDIRIYOR MU?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) geçtiğimiz aylarda tıp fakültesi mezunlarının girdiği TUS sınavını artık test yapmayacağını açıkladı. Bu sınavın nasıl olacağı herkesin kafasında soru işaretleri oluşturmuştu. Nihayet bu sınavın nasıl olacağı ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı.

ÖSYM TEST SINAVINI KALDIRIYOR MU?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) geçtiğimiz aylarda tıp fakültesi mezunlarının girdiği TUS sınavını artık test yapmayacağını açıkladı. Bu sınavın nasıl olacağı herkesin kafasında soru işaretleri oluşturmuştu. Nihayet bu sınavın nasıl olacağı ile ilgili bazı açıklamalar yapıldı.

6 ŞUBAT ATAMALARINDA KADRO BELLİ OLDU

6 Şubat’ta yapılacak olan 15 Bin öğretmen için daha kadrolar belli değildi. Bugün Milli eğitim Bakanlığı kadroları açıkladı. Bu kadrolar var olan aday sayısına göre değil de, ihtiyaca göre belirlendi. Bu durumda üzülecek öğretmen adaylarımız da olacak. Bunun yanı sıra da, birçok öğretmen adayı sevinç göz yaşı dökecek. Peki, hangi alana kaç kadro verildi.

40 YAŞ SINIRI KALKIYOR MU?

6 Şubat’ta atamalar yapılmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı çeşitli kararlar aldı. Bu kararlardan biri 40 yaş sınırının kalkması oldu. Öğretmenliğe ilk kez atanacak olan adaylar için 40 yaş sınırı aranmayacak.

2015 ÖSYM SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI

ÖSYM bu seneki sınav takvimini açıkladı. Her sene olduğu gibi bu sene de sınava girecek bütün adaylar sabırsızlıkla sınav tarihlerini bekliyorlar. Ne zaman nereye ne kadar para yatıracaklarını merak etmelerinin yanı sıra bu tarihleri de kaçırmaktan korkuyorlar. İşte ÖSYM sınav takvimi;

TEOG’DA REKOR

İlk dönem yapılan TEOG sınav sonuçları geç olsa da açıklandı. Sınavda çok sayıda öğrenci birinci oldu. Bu durum uzmanların ve öğretmenlerin kafasında soru işareti oluştu. 26-27 Kasım ve 13-14 Aralık’ta düzenlenen sınavlara toplam 1 milyon 287 bin 874 öğrenci katıldı

Öğretmenlere Atama Müjdesi

Yarıyıl tatili il içi ve iller arası özür durumuna bağlı atamalar için başvurular 5 Ocak 15’te alınmaya başlayacak. Bu sene çıkan yasaya göre tüm devlet memurlarının özel sektörden çalışan eşten dolayı nakil isteyebilmesi için 3 yıl şartı uygulanmayacak.

TEOG SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI.

Bazı olumsuz durumlar nedeniyle sonuçlarının açıklanması geciken TEOG sınavı nihayet açıklandı. 26-27 Kasım 2014 ve 13-14 Aralık 2014 tarihlerinde yapılan ve 8. sınıflar I. dönem ortak sınav sonuçları çift kontrol sisteminden geçerek açıklandı.

TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

26-27 Kasım ve 13-14 Aralık günleri 8. Sınıfların girdiği ilk dönem TEOG sınav sonuçları hala açıklanmadı. Biliyoruz ki, TEOG sınavında bir adet matematik ve bir adet Türkçe sorusuna 3 adet dava açıldı. Bu dava sebebiyle TEOG sınavının sonuçları aksadı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre TEOG sınav sonuçları hiçbir öğrenci mağdur olmasın diye dava sonuçlandıktan sonra açıklanacak. Davanın 9 Ocak 2015’te sonuçlanması bekleniyor.

MEB’DEN DERSHANE UYARISI GELDİ!!!

Dershanelerin kapatılacağı tarih belli oldu. Gelecek eğitim öğretim yılında dershaneler hayatımıza bulunmayacak ve 1 Eylül 2015 tarihinde özel eğitim veren dershane ve etüt merkezleri kapanacak. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Milli eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazı aşağıda yer almaktadır.

Osmanlıca Öğrenmek

Bütün yokluklara ve imkansızlıklara rağmen yılmadan uğraşan ve Van 100. Yıl Üniversitesini kurmayı başaran babam Prof. Dr. Hakkı Atun'un kıskandığım bir çok meziyetleri arasında Osmanlıca'yı çok iyi okuyup yazabilmesi de vardı. Zaten bu yeteneğinden dolayı, tıp mensubu olmasına rağmen Yakın Doğu Üniversitesi'nde uzun yıllar Osmanlıca dersi de vermişti.

TEOG Sınav Tarihleri Açıklandı.

Tüm velilerin ve öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği 2014- 2015 Eğitim-Öğretim yılı TEOG sınav tarihleri ve konuları açıklandı. Orta Okul 8. Sınıfa yapılacak TEOG bu senede merak konusu oldu. Bu sene alanlarda azalma oldu. Geçen seneki gibi bu sene de TEOG günü okullar tatil edilecek.

Bakan Avcı, TEOG'da son durumu açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG'da son gelinen noktayı anlattı. Avcı, şunları söyledi: En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Basında yer alan istemeden şu okula bu okula yerleştirenleri araştırdık.

Neden Softhan Multimedya?

Web sitenizin tasarımının şık, kullanışlı ve sade olması çok önemli bir özelliktir. Fakat tasarım kadar web sitesinin yazılımı da çok önemlidir. Web yazılımları mutlaka yönetilebilir olması gereklidir. Yeni çıkan; Türk Ticaret Kanuna göre bütün web siteleri yönetilebilir olması gereklidir. Web sitenizi özgürce yönetebilmeniz için web sitenizde, Site İçerik Yönetim Paneli mutlaka olmalıdır. Başka bir kişilere ihtiyaç duymadan web sitenizin içeriğini rahatlıkla yönetebilirsiniz.

TEOG nakillerinde 4’üncü hafta

2014-2015 eğitim öğretim yılı bugün başladı. Türkiye genelindeki 16 milyon 400 bin öğrenciden büyük bir kısmı okula dönmenin heyecanını yaşarken, bir kısmı da Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında nakil koşturmasına devam ediyor.

TEOG dersleri vurdu!

16 milyon 400 bin öğrenci 15 Eylül Pazartesi günü yeni eğitim öğretim yılına başladı. Okullar resmi olarak açılmasına rağmen, İstanbul’da bazı liselerde dersler boş geçiyor. Öğrenciler hem TEOG nakilleri devam ettiği, hem de yoklama alınmayacağı açıklamaları yapıldığı için okula gitmiyor.