Editör Girişi
Giriş yap

2018 Lys Geometri Konuları


Lys geometri dersi Lys matematik dersiyle birleştikten sonra bir çok öğrenci için ayrı bir önem arz etmeye başlamış bulunmaktadır. Geometri dersi temelden açılarla başlayıp üçgenler, çokgenler diye devam eden konu dizisinden oluşmaktadır. O sebeple geometri dersinin sağlam temellere oturabilmesi açılar konusu, üçgenler ve dörtgenler konularının çok iyi derecede anlaşılmasına bağlıdır. Aşağıdaki geometri konularını inceledikten sonra mutlaka tablonun altında ki önerilerimizi okuyun, sizlere geometri dersine çalışırken faydası olacak.

2018 Lys Geometri Konuları 

Doğruda ve Üçgende Açılar

Dik ve Özel Üçgenler

Dik Üçgende Trigonemetrik Bağıntılar

İkizkenar ve Eşkenar Üçgen

Üçgende Alanlar

Üçgende Açıortay Bağıntıları

Üçgende Kenarortay Bağıntıları

Üçgende Eşlik ve Benzerlik

Üçgende Açı-Kenar Bağıntıları

Çokgenler

Dörtgenler

Yamuk

Paralelkenar

Eşkenar Dörtgen – Deltoid

Dikdörtgen

Çemberde Açılar

Çemberde Uzunluk

Daire

Prizmalar

Piramitler

Küre

Koordinat Düzlemi ve Noktanın Analitiği

Vektörler-1

Doğrunun Analitiği

Tekrar Eden, Dönen ve Yansıyan Şekiller


Geometri dersinde görme diye bir kavram vardır. Bu görme olayının gerçekleşebilmesi için ilk başta sabırla çokça soru çözmek gereklidir. Konu anlatımlı kitaplardan ve farklı kaynaklardan çözümlü soruların incelenmesi bunun ardından soru çözümüne geçilmesi en sağlıklı yöntemlerden biridir. Farklı kaynaklardan çözümlü soruların incelenmesi ise ayrı bir püf noktasıdır. Her bir geometri sorusunun birden fazla çözüm yöntemi olabildiğini göz önüne aldığımızda farklı bakış açılarıyla çözülmüş soru tarzlarını tanıyor olmanın verdiği avantaj soru çözümüne başlanıldığında öğrencileri ciddi anlamda rahatlatacaktır. Bu sebeple geometride konuyu öğrenmek konu anlatımıyla başlar çözümlü soruların incelenip anlaşılmasıyla ise taşlar yerli yerine oturmaya başlar. Öğrencilerin geometri çalışırken netlerini maksimize etmek istediğinde özel geometri ders alma şansı yoksa bu stratejiyi izlemesi kilit faktörlerden bir tanesidir. Bu aşamaları geçmiş bir öğrenci artık soru çözümüne başlayabilir hale gelmiştir.

Geometri dersine çalışırken soru çözümü çok önemlidir.

Soru çözmeye başladıktan sonra çözemediği sorularda ise ekstra destek olmazsa olmazlar arasında gelmektedir. Biz özel dersi yetkin kişiden almak kaydıyla çok verimli olacağını vurgulamakla beraber öğrencinin hayatındaki en önemli dönemeçte maddi açıdan fedakarlık da gösterilmesi uygun durumlar arasında görmenizi hatırlatmak isteriz. Çünkü ciddi hedefi olan çok sayıda öğrenci yüksek net yapabilme potansiyeli olmasına rağmen gerekli desteği alamadığı için rakiplerinin gerisinde kalan performans göstermektedir. Her yıl çok sayıda veli ile karşılaşıyoruz, keşke geçen yıl fedakarlık yapsaydım diyen. Biz tekrar vurguluyoruz. Misal Tıp Fakültesini kazanma hedefi olan bir öğrenci ilk 13 bin öğrenci arasına giremezse bu şansını değerlendirememektedir. Bu yolda yapılacak fedakarlık mümkün kılınmazsa öğrenci hedefine ulaşabilme adına bir yıl daha çalışmayı göze almaktadır. Biz size destek olabilme adına bütçenize ve öğrencinin başarısına göre belirli oranlarda burs imkanları da tanımaktayız.  Çalışma azmi olan hiç bir öğrencinin çalışma koşullarının arasına ket vurmak sağlıklı bir yöntem değildir. Velilerimiz bu noktada gereken yapmaları öğrencilerin de bu yapılan fedakarlığın hakkını vermek adına canı yürekten çalışmasını temenni ediyoruz. İşinde uzman bir destek almak ise bu noktada önem vermeniz gereken en önemli hususların başında gelmektedir.