Editör Girişi
Giriş yap

LYS Matematik Konuları 2018


Matematik dersi öğrenciler için en önemli derslerden bir tanesidir. Bölüm ayırt etmeksizin YGS  matematik konuları her öğrenci için büyük etkiye sahipken LYS matematik konuları da sayısal bölüm öğrencileri ve TM bölümü öğrencileri için büyük önem arz etmektedir. Matematik dersi çalışma stratejileri hakkında bilgi de vereceğimiz yazımızda sizinle önce LYS matematik konularını paylaşıyoruz.

·         Sayılar

·         Sayı Basamakları

·         Bölünebilme

·         OBEB-OKEK

·         Rasyonel Sayılar

·         Basit Eşitsizlikler

·         Mutlak Değer

·         Üslü Sayılar

·         Köklü Sayılar

·         Çarpanlara Ayırma

·         Oran Orantı

·         Denklem Çözme

·         Kümeler

·         Fonksiyonlar

·         Permütasyon

·         Kombinasyon

·         Binom

·         Olasılık

·         İstatistik

·         İkinci Dereceden Denklemler

·         Karmaşık Sayılar

·         Parabol

·         Polinomlar

·         Mantık

·         Modüler Aritmetik

·         Eşitsizlikler

·         Logaritma

·         Diziler

·         Seriler

·         Limit ve Süreklilik

·         Türev

·         İntegral

Matematik dersine çalışma stratejisi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken kritik noktalar ve her biri için ayrı ayrı detayı ele alacağız.

1 . Grup öğrenciler: Lise son sınıfta okuyan öğrenciler

2.  Grup öğrenciler : Liseden mezun olmuş durumda olan öğrenciler

3.  Grup öğrenciler: Ara sınıfta okuyup erkenden hazırlanmaya başlamış olan öğrenciler

1. Grupta yer alan arkadaşlarımız çoğunluğun olduğu gruptur. Bu arkadaşlarımıza tavsiyemiz henüz yaz tatilindeyken ygs matematik ve geometri konularının konu anlama kısımlarını bitirip ufaktan test egzersizlerine başlamış olarak Ekim ayına başlamaları yönündedir. İlerleyen aylarda bu bilgiler yeniden kalan zaman dilimine göre uygulamanız gereken stratejiler olarak sizinle paylaşılacaktır.1

2. Grupta yer alan arkadaşlarımız eğer ygs ve lys matematik konularında eksikleri var ise öncelikle konu eksiklerini kapatsınlar. Bunu konu anlatımlı kitaplar kullanarak, özel ders alarak veya internetten konu anlatımlı videolar izleyerek yapabilirsiniz. Fakat ciddi bir hedefiniz var ise mutlaka ve mutlaka daha 1 yıla yakın vakit varken ilk adımınız konu eksiklerinizi kapatmak olmalı. Sonrasında işinizi ciddiye almak en önemli adım olarak görülmeli. Bu duruma bağlı olarak da ciddi sorumluluğunuz olduğu bilinciyle, hayatınızın yüzde 1.3 ü kadar zamanı ayıracağınız yoğun çalışma temposuyla hayatınızın geri kalan kısmını imar edeceksiniz.  Hayatınız sizin için olduğu kadar bizim, ülkemiz ve aileniz için de çok önemlidir arkadaşlar. Motivasyonunuzu kıran kişilere kulak asmayın hatta ve hatta onların çekememezlikleri varsa eğer çevrenizde sizin için ayrı bir motivasyon unsuru olsun. Sırf başarılı olduğu için tercih formu en yakın arkadaşı tarafından değiştirilmiş haberleri dahi okuyoruz neticede. Güçlü bir Türkiye için başarılı gençler yetişmesi, bilge beyinler yetişmesi sizlerle mevcut. Siz bütün imkanları kullanın arkadaşlar. Unutmayın hiç kimse size bir şeyileri bilmiyor, yanlış biliyor yada öğrenmeye çalışıyor diye garip gözlerle bakmaz. Aksine size ayrı bir saygı duyacaklardır. İşte ben size daha bu yazıyı okurken bu hedefinizi önemsemenizden ötürü inanılmaz saygı duyan kişilerden sadece bir tanesiyim. Önemli olan sizsiniz arkadaşlar. Soracak, fikir alacak bir yer bulamadım diye kesinlikle telaş etmeyin. Bize mail atın biz size dönüş yapalım. Bizden özel ders almanız önemli değil arkadaşlar. Utanmayın. Sıkılmayın. Girişken olun. Aktif olun. Unutmayın, HAK VERİLMEZ, HAK ALINIR!

3. Grupta yer alan arkadaşlar ayrı bir takdir ettiğimiz öğrencilerimizdir. Bu gruptaki arkadaşlarımız öncelikle her konuyu okulda çok iyi dinleyip iyi öğrensinler. Okul öğrenme yeridir arkadaşlar. Maalesef bir çok öğrencimiz bu durumun farkında değil. Siz siz olun diğer grupta olan yani bilinçli olanlar arasında olun. Şimdiden başlayarak çalışmalara yükünüzü inanılmaz hafifletmekle kalmayacak konu eksiklerinizi erken kapatacağınız için hızlı soru çözme yetisine sahiop öğrenciler arasında yerinizi alabileceksiniz. Erken mi diye sormak dahi yersiz keza YGS matematik sorularının %70 e yakın kısmı 9. Sınıf konularından çıkmakta. Sınavda sadece soruyu çözebiliyor olmanızı beklemiyorlar. Soruları verilen sürede çözebiliyor olmanız isteniyor. Bunu da ancak ve ancak sürekli egzersizleri uzun süredir yapmış öğrenciler başarabilmekte. Zamanla yarıştığınız bu süreçte okulda teneffüs aralarında, öğle molalarında dahi öğretmenlerinize sorular sorun. İşin içinden çıkamadığınız yada öğrenmek istediğiniz bir şeyler olduğunda ise bilgi almak için bizi gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz. Bilin ki sizin gibi istekli öğrencilere yardımcı olma bize ayrı bir mutluluk veriyor. Zaten soru sormakta bedava :)

Hepinize başarılar diliyoruz...