Editör Girişi
Giriş yap

2017 lys matematik konuları


2017 lys matematik konuları
Lys Matematik dersi ciddi hedefi olan binlerce öğrenci için en önemli derslerden bir tanesidir. İster mühendislik, ister tıp fakültesi, eczacılık, hukuk fakültesi, diş hekimliği, öğretmenlik ve daha nice bölümler arasından birine yerleşmek isteyen öğrenciler için olmazsa olmazlardan bir tanesi kuşkusuz Lys de matematik sınavında maksimum not almaktır. Matematik dersi ile geometri dersi sınavlarının birlikte hesaplanmaya başladığı 2017 LYS sınavı itibarıyla Lys matematik sınavında gelen 80 sorunun yaklaşık 50-51 tanesi matematik konularından olurken 29-30 tanesi de geometri konularından gelmektedir.

2017 yılı itibarıyla matematik konularında yapılan bazı değişiklikler oldu. Mesela double integral olarakta tarif ettiğimiz integralle alan hesaplama konusu sınav müfredatından kaldırıldı. Limit konusunda 0/0ile sonsuz/sonsuz konuları haricinde kalan diğer belirsizlik durumları da kaldırılmış durumda. Karmaşık sayılar konusunda ise karmaşık sayılarda kutupsal gösterim başlıklı konu müfredattan kaldırıldı. Bir diğer önemli değişiklik ise türev konusunda oldu. Son karara göre ters trigonometrik fonksiyonların türevi konusu müfredattan kaldırıldı.

Tüm bu gelişmeler nezdinde yapılan son değişikliklere göre Lys matematik konuları 2018 yılı dahil olmak üzere aşağıdaki gibi olmuştur. Önemli bir notu da eklemek isteriz o da şudur ki, LYS Matematik sınavı konuları tüm YGS Matematik konularını kapsamaktadır ve bu konulardan da ciddi miktarda sorular gelmektedir. Bu duruma geometri de dahildir. Yani Lys geometri sınavında Ygs geometri konularından da ciddi miktarda soru gelmektedir.

LYS matematik konuları

·         Sayılar

·         Sayı Basamakları

·         Bölünebilme

·         OBEB-OKEK

·         Rasyonel Sayılar

·         Basit Eşitsizlikler

·         Mutlak Değer

·         Üslü Sayılar

·         Köklü Sayılar

·         Çarpanlara Ayırma

·         Oran Orantı

·         Denklem Çözme

·         Kümeler

·         Fonksiyonlar

·         Permütasyon

·         Kombinasyon
·         Binom

·         Olasılık

·         İstatistik

·         İkinci Dereceden Denklemler

·         Karmaşık Sayılar *(1)

·         Parabol

·         Polinomlar

·         Mantık

·         Modüler Aritmetik

·         Eşitsizlikler

·         Logaritma

·         Diziler

·         Seriler

·         Limit ve Süreklilik

·         Türev

·         İntegral