Editör Girişi
Giriş yap

2018 LYS Kimya Konuları ve Soru Dağılımı


 

2018 Lys sınavında 30 adet kimya sorusu çıkacaktır. Sorular ağırlıklı olarak 11. Ve 12. Sınıfta işlenen kimya konularından gelmekte olup tüm lise kimya konuları sınava dahildir. Kimya bölümü, Tıp, Eczacılık veya sağlıkla ilgili bölümlerde en çok puan getiren derslerden biri olan Kimya dersi konuları zihninizi çok yormadan belirli tempoda düzenli çalışmayla halledebileceğiniz konulardan oluşmaktadır. Kimya dersi konularını sizin için çalışma stratejileriyle birlikte derledik. 

2018 LYS Kimya Konuları

·         Modern Atom Teorisi

Kimyanın temelini oluşturan atom modellerini açıklar. Evrenin temel yapısını öğrenmek öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Matematiksel işlemlere girilmez. Eğlenceli ve zevkli bir konudur. 


·         Kimyasal Hesaplamalar

Basit düzeyde matematik bilgisi gerektiren bir konudur. Oran orantı ile tüm sorular rahatlıkla çözülür.


·         Gazlar

İdeal gaz teorisi incelenir. Kapalı kapta bulunan gazların sıcaktık basınç ilişkini formüller ile hesaplar. Bol soru çözüp konuya hakim olmak gerekir. Sınavda bu konudan zor sorular gelmektedir.

 

·         Sıvı Çözeltiler

Karışım içerisindeki maddelerin derişim oranları hesaplanır ve derişime göre adlandırmalar yapılır. Basit bir konudur.·         Kimya ve Enerji

Kimyasal tepkimeler ve bu tepkimelerde ortaya  çıkan ısı hesaplanır. Entalpikavramı işlenir. Konu çalışılırken hesaplamalar dikkatlice incelenmelidir.·         Tepkimelerde Hız

Bu konumuz genel olarak her yıl garanti 1 sorunun geldiği konu olması açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kesinlikle es geçilmemesi gereken konumuz üzerinde iyice konsantre olup düzenli sorular çözülmesi gerekmektedir. Konunun formüllerinin ve işlem yapma stratejisinin körelmemesi açısından konu tam manasıyla öğrenilmiş olsa dahi bu konuyla alakalı en azından haftada 5 soru çözmenizi öneriyoruz.

 

·         Kimyasal Denge·         Sıvı Çözeltilerde Denge·         Kimya ve Elektrik


Bu üç konumuzda bir önceki konuyla aynı strateji uygulanarak ilerlenmesini tavsiye ediyoruz.


·         Karbon Kimyasına Giriş·         Organik Bileşikler


Konu anlatımlı kitaplar, konu anlatım videoları bu iki konuya çalışırken sizin en temel gereksinimleriniz olacaktır. Özel ders alan öğrencilerimiz yada okul derslerinden ders notlarına sahip olan öğrencilerimiz öğretmenlerinin özel olarak hazırladıkları ders notlarını da eksiksiz sürekli olarak periyodik bir şekilde tekrar etmelidirler. Bu iki konu çokça ezber barındırması sebebiyle öğrenmesi zor olmasa da zaman alan sonrasında ise bir kenara terk edilirse bir kaç hafta içinde unutulması riskiyle karşılaşılan konulardan bir tanesidir. 


·         Hayatımızdaki Kimya


Konumuz okumalarla yada bir iki özel ders veya konu anlatımlı video ile öğrenilebilecek kalıcı öğrenmenin de gerçekleştiği kimya dersinde en az dert edeceğiniz konulardan bir tanesidir.

2018 LYS Kimya Soru Dağılımı

 

Lys Kimya için Nasıl Çalışmalıyım?

 

Tavsiyemiz konuları haftalara bölerek çalışmanız. Organik Kimya konusuna ağırlık verin ve bol bol not çıkarın. Konu bitiminde mutlaka üç farklı kaynaktan soru çözün. Geçmiş yılların sorularına bakmayı ihmal etmeyin. Profesyonel anlamda bir eğitim koçluğu almak istiyorsanız bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.