Editör Girişi
Giriş yap

2018 TEOG T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Konuları


Teog 1 ve Teog 2 sınavlarının kilit derslerinden biri olan T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konuları 2018 yılı konularını sizin için listeledik. İlk dönem konularının ikinci dönemde de çıkmakta dır. Bu sebeple öğrencilerin ilk Teog sınavı geçtikten sonra bu ilk Teog sınavı konularını rafa kaldırmak yerine aralıklarla tekrar etmelerini şiddetle tavsiye ederiz.

2018 TEOG T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük Konuları:

1.DÖNEM


·         M.Kemalin Hayatı

·         1.Dünya Savaşında Türkiye

·         Mondros Anlaşması

·         Kuvayi Milliye

·         Misakı Milli

·         Hıyaneti Vataniye

·         Kurtuluş Savaşı Cepheleri


2.DÖNEM


·         Marif Kongresi

·         Sakarya Savaşı

·         Büyük Taarruz

·         Sevr, Lozan Antlaşmaları

·         Cumhuriyetin ilanı

·         Kabul edilen Kanunlar

·         Şapka kanunu

·         Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması

·         Miladi Takvim/ Hicri Takvim

·         Kabotaj Kanunu

·         M.Kemale Suikast Girişimi

·         Harf İnkilabı

·         Dil, Kültür , Sağlık Yenilikleri

·         M.Kemalin Ölümü 


2018 TEOG T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi çalışma programı

Yüksek hedefleri olan öğrencilerin henüz yaz tatilinde iken çalışma temposuna girip Teog 1 sınavı konularını bitirmeye başladığını hatırlatmakta fayda var. Siz de İstanbul’daki en iyi liselerden birinde okumak istiyorsanız ya da bulunduğunuz ilin en iyi okullarından birinde okumak istiyorsanız tavsiyemiz yaz tatilinde bu konulardan ilk sınav konularını halletmeniz yönündedir. Önce konuyu okuyup, özel ders takviyesi de tercih edebilirsiniz, sonrasında çokça soru çözmenizi öneriyoruz. Hata yaptım diye üzülmeyin. Aksine her hata yaptığınızda mutlu olun. Bilin ki siz her hatanızda eksik olduğunuz bir noktayı daha keşfetmiş bulunmaktasınız. Önemli olan bu hatayı tekrar etmeyecek şekilde konuya hakim olabilecek kıvama gelmektir.

MEB kazanımları çok önemlidir. MEB adeta bu kazanımlarla size tüyolar vermektedir. Bu sebeple   okul kitaplarınızı bitirdikten sonra ekstradan çözebildiğiniz kadar çok farklı kaynaklardan sorular çözmelisiniz.

Bu yıl belki hayatınızın şu ana kadarki en yoğun dönemi. Evet bu doğru bir gerçek. Fakat unutmayınız ki bu yılki performansınız sizin geleceğinizi belirleyecek en önemli dönemeçtir. Tam da kırılma noktasındasınız diyebiliriz. Ortalama insan ömrünün ülkemizde 75 olduğunu düşünürsek önünüzdeki maksimum 9 aylık süreç ömrünüzün yaklaşık yüzde 1  lik kısmına denk gelmektedir. Hayatınızın en zinde yüzde 1 lik kısmını kullanarak kalan kısmını mutlu, huzurlu ve başarılı bir şekilde yaşamak sizin elinizde. Ailenizin siz istedikten sonra her türlü desteği fazlasıyla size sunacağına şüpheniz olmasın.

Biz eğitimciler olarak size her zaman destek olmaya hazırız. Unutmayın hak verilmez, hak alınır! Siz de bulduğunuz tüm imkanları değerlendirin. Okuldaki öğretmenlerinize teneffüs aralarında, öğle tatillerinde sorular sorun. Bu çabalar sadece bu yıl gireceğiniz sınav için bilinçli adımlar olmakla kalmayacak hayat boyu kazanmaya başlayacağınız bir disiplinin ilk adımları olacaktır. Bize mail yada telefonla ulaşın, sorun anlatalım. Biz insan yetiştirmenin siz gibi ülkemizin sorumluluk sahibi olmayı arzu eden genç beyinlerine artı değer katmanın hazzını hiç bir şeye değişmeyiz. Özel ders almak zorunda değilsiniz. Siz yeter ki isteyin. Fakat unutmayın siz kendiniz için bir şeyler yapmazsanız, anneniz, babanız dahil başkaları ne yapabilir ki? Önce siz kendiniz için bir şeyler yapın ki biz de canı yürekten siz değerli gençlerimize destek olalım ve bununla da mutlu olalım.

Ülkemizi ayağa kaldırmak, gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarmak sizinle olacak! 1 ile 1 i toplarsak iki yapar. Bu toplamı 1000 tane 1 kullanarak yaparsak sonuç 1000 olur. 1 milyon tane 1 le yaparsak sonuç 1 milyon olur. Biz 1 olabiliriz. Fakat temponuzla etkileyeceğinizi bir arkadaşınızla birlikte 2 olacağız. Gençler lütfen yarın demeyin. ‘‘Bugün çalışma günüdür’’ yazısını sürekli okuyabileceğiniz bir yere asın. Ve madem ki çalışma günü bugün o halde daha neden bekliyoruz ki? Haydi bir ki üç :)

Bu yazımızdan arkadaşlarınıza da bahsedin bir değer oluşmasına da siz katkıda bulunun. Unutmayın bir hayat kazanmanın mutluluğunu dünyada değişebileceğimiz başka hiçbir şey yok!  Siz genç çevik beyinlerimiz siniz. Bunu asla unutmayın. Başlayın devamı gelecek!