Editör Girişi
Giriş yap

2018 LYS Geometri Soru Dağılımı


Geometri dersi LYS de her bir konudan kaçar tane soru çıktığını, bu konulara nasıl çalışmanız gerektiği konusundaki önerilerimizi ve sizin için en önemli konuların hangileri olduğunu teferruatıyla izah edeceğiz. 

Dik koordinat sistemi konusu: 2012 ve 2015 yıllarında 1'er tane sorunun geldiği dik koordinat sistemi gerekli formülleri bilmeyi gerektiren konudur. Formül kullanmadan üçgenler ve dörtgenler konusuna hakim öğrencilerin de kendine özgü metotlarıyla bazı sorularda doğru sonuca ulaşabildiği konuda formüllere hakim olmayı şiddetle öneriyoruz. 

Vektörler konusu : 2012, 2013 ve 2016 yıllarında 2 şer sorunun 2015 yılında ise 3 sorunun geldiği konu olan vektörler konusu Lys Geometri'nin en önemli konularından bir tanesidir. Sayısal öğrencilerinin Fizik dersi bilgilerini kullanarak da çözebildikleri soruların çıkabildiği vektörler konusu geometri dersinin anlaşılması en kolay ve en çok soru gelen konularından bir tanesidir. Bu sebeple öncelikli çalışılıp bolca soru çözerek pekiştirilmesi gereken Lys Geometri konularının başında gelmektedir bizim öncelik listemizde.

Noktanın Analitik İncelenmesi Konusu :  2013 yılında 2 soru geldi bu konumuzdan. Fakat doğrunun analitiği konusuna hakim olabilmek için zaten halledilmesi gereken konulardan bir tanesi olduğu için sıkıntıya düşülmeden anlayabileceğiniz bir konu listesindedir. Noktanın analitik incelenmesinde analitik düzlemin 4 farklı bölgesinde x ve y bileşenlerinin davranışlarını iyi anlamak, işaretlerinin nasıl değiştiğini kurgusal olarak zihinde canlandırmak sizi çok rahatlatacaktır. Bunu da 50-60 soru çözerek çok rahat halledebilirsiniz. Zaten çok zaman almadan çözülebilme potansiyelinde olan konulardan birine ait sorulardır kendileri.

Doğrunun Analitik İncelenmesi Konusu : 2012 v3 2013 yıllarında 3 er soru, 2015 yılında 1 soru ve 2016 yılında 4 sorunun geldiği konumuz yine öncelikli listemizin devamında yerini almaktadır. Aşırı zor, görmeyi gerektiren üçgen veya dörtgen sorularından farklı olarak daha çok matematik mantığıyla olayı anladıktan sonra bilgiyi kullanarak çözebileceğiniz soruların geldiği konumuz ilk çözeceğiniz soruların başında gelirse sınava moralle başlayabilirsiniz. Keza sınavlarda çözebilerek başlamak her geçen dakikaya çözülmüş soru biriktirmek motivasyon açısından çok önemlidir. Kalbinizin atış ritminin olağan seyretmesi, heyecan riskinin daha az olması ve bütün bunlara bağlı olarak beyninizin daha konsantre bir şekilde sağlıklı çalışabilmesi adına çok önemli bir konudur bu.

Dönüşümler Konusu : 2012 ve yıllarında 1 er sorunun geldiği konumuz soyut düşünme yeteneğiniz kuvvetliyse çok çabuk çözülebilen soru tarzlarıyla doludur. Soyut düşünme yeteneğiniz çok kuvvetli değilse pratik teknikleri var bu teknikleri bildiğiniz taktirde kalem kullanarak bir iki çizimle sizi doğru sonuca götürecek yine çoğunlukla kolay diye tabir edebileceğimiz soruların geldiği bir konudur. 

Çokgenler Konusu : Konumuz doğruda açılarla başlayıp üçgenlerin kavranılmasını, ardından da dörtgenlerin öğrenilmesini ve devam eden çokgenler dizisini barındıran bir konudur. Soruların çözülebilmesi için Üçgende açılar, üçgende uzunluk ve çember konularını biliyor olmanız çok önemli. Bir bakıma birbirinin ön koşulu niteliğinde konulardan oluşan çokgenler, sorularının çözülebilmesi için bol miktarda egzersiz yapmayı açıkçası çok soru çözmeyi gerektiren konulardan biridir. Eleyici soruların geldiği konumuzda ciddi hedefi olan öğrencilerimiz ciddi mesai ayırırlarsa iyi olur diyoruz. Keza 2012 ve 2013 yıllarında 2 şer sorunun, 2015 yılında 3 ve 2016 yılında 1 sorunun geldiği konumuz önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. 

Paralelkenar - Eşkenar Dörtgen Konusu :  Konumuz da geometrinin ana direklerinden bir tanesidir. Bir çok konuyu bağlamaktadır. Eleyici soruların gelebildiği ve her yıl sekmeden soru gelen bir konudur. Ciddiye alınması gerekir. Çokça soru çözmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Geometride görme diye tabir edilen olay bu konu için gereklidir. Görebilmek için de konuya aşine, olaya hakim olmak gerekir. Bu da ancak ve ancak çok soru çözmekle alakalıdır. Az soru çözenler yapamaz mı? Şansı yaver giderse tabii ki yapar. Bu konumuzdan 2012 ve 2015 yıllarında 1 er tane 2013 ve 2016 yıllarında ise 2 şer tane soru gelmiştir. 

Dikdörtgen Konusu : Çalışmayı çok soru çözmeyi gerektiren konulardan bir tanesidir. 2012 ve 2015 yıllarında 2 şer soru gelirken 2013 ve 2016 yıllarında Lys sınavında 1 er sorunun geldiği bir konudur. Ciddiye almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kare : Dörtgenler konusunda bazen çok kolay bazen de çok zor soruların sorulabildiği güzide konumuzdur kendileri. Ciddiye alıp çok soru çözmenizi hedeflerinize giden yolda işi şansa bırakmamak adına öneriyoruz. Bu konumuzdan 2012 ve 2015 yıllarında 1 er soru gelirken 2016 yılında 2 soru gelmiştir. 

Yamuk : 2012, 2015 ve 2016 yıllarında 1 er sorunun geldiği yamuk konusu dörtgenler ve üçgenler konularına hakim olan kişiler tarafından rahatlıkla çözülebilmektedir. 

Çemberde Açı : 2012 ve 2015 yıllarında 2 şer soru, 2016 yılında 1 sorunun geldiği konu ters köşe soruların sorulma ihtimalinin olduğu bir konudur. Çok sayıda soru çözmenizi ve konuya hakim olmanızı tavsiye ediyoruz. 

Çemberde Uzunluk : Çemberler konusunda gelen soruların önemli bir kısmı bu konudan gelebilmektedir. Çalışılması ciddi mesai ayrılması tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır. Konumuzdan 2012 ve 2016 yılında 1 er soru, 2015 yılında 4 soru gelmiştir.

Dairede Alan : Çemberler konusuna hakim olduktan sonra hesaplamalar sizin için çok zor olmayacaktır bu konumuzda. 2012 ve 2015 yıllarında 2 şer sorunun geldiği, 2013 yılında 4 ve 2016 yılında 1 sorunun geldiği bu konumuzda çok sayıda soru çözmeniz sizin lehinize olacaktır. 

Konikler : 2012 ve 2015 yıllarında 1 er sorunun, 2013 yılında 4 sorunun geldiği bu konumuzdan sonraki yıllarda soru sorulma ihtimali düşük olsa da formülleri ezberleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Bu konuda soru kaçırmayacak kıvama gelerek rakiplerinizin ötesine sizi taşıyacak konu olduğunu vurgulamak isteriz. Keza en çok firenin verildiği geometri konularından biri olma potansiyeli taşımaktadır kendileri. 1 soru bile benim için çok önemli diyen arkadaşlar buraya diyoruz ve Konikler konusunda başarılar diliyoruz. Özellikle belirtmek istediğimiz bir diğer konu ise konikler konusu çok sayıda formül barındırdığı için bu konuyu sınavda 2 ay önce halledip sonrasında her hafta düzenli egzersizlerle unutmamanızı tavsiye ederiz.

Çemberin Analitik İncelenmesi : 2012 ve 2016 yıllarında 1 er sorunun geldiği konumuzun zor olmadığını hatırlatır başarılar dileriz.

Çevrel Çemberin Çizimi : Bu konudan 2016 yılında 1 adet soru gelmiştir.

Katı Cisimler :  2012, 2013 ve 2014 yıllarında 4 er sorunun ve 2016 yılında 2 sorunun geldiği konumuz en dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Tehlikeli olabilmektedir kendileri. Keza soruları firesiz çözmek istiyorum diyen bir öğrenci doğrunun ve noktanın analitik incelenmesi, açılar, üçgenler, dörtgenler, çokgenler konularına hakim olmakla birlikte soyut düşünebilme ve üç boyutlu düşünme yeteneklerine de sahip olmalıdır. Bu noktalarda eksiğiniz varsa soruları yine de çözebilirsiniz fakat size ciddi anlamda zaman kaybettireceğini de unutmayın. 

Uzayda Doğru Düzlem : 2012, 2013, 2015 ve 2016 yıllarında 1 er soru gelmiştir.