Editör Girişi
Giriş yap

LYS sınavına nasıl çalışmalıyız?


İlk adım olarak, çalışmaya başlamadan önce öğrencinin kendi durumunu analiz etmesi gerekmektedir. Bunun için ise yapılması gereken ilk şey LYS konularını bir kâğıda not edip hangi konuları bilip hangi konuları bilmediğini not etmelidirler. Peki, bu adımdan sonra ne yapılmalıdır? Örneğin bildiğini varsaydığınız konularla ilgili birkaç testi önünüze alıp çözmeye başlayın. Eğer gerçekten dilediğiniz şekilde bir başarı sağlar iseniz, bu testlerde de başarılısınız demektir. Bunun bir başka metodu ise LYS deneme sınavı çözmektir. Bu adım sonrasında ise hangi konuda kaç tane yanlış kaç tane doğru yaptığınızı görerek durumunuzu tespit edebilirsiniz.  bu kuralı özellikle dikkate almalıyız çünkü başarıya giden her şey kendimizi bilmekle başlar.

Lys konularını iyi kavramalısınız.

Konu Çalışmak, YGS biraz daha mantığa dayalı olduğu için bazı konularda yüzeysel bilginiz ile dahi soruları çöze biliyordunuz. Fakat maalesef LYS için bu durum geçerli değil çünkü LYS mantığınızı değil bilginizi ölçmeyi amaçlayan bir sınav. Buda demek oluyor ki artık konuları yüzeysel çalışmak size pek bir şey kazandırmayacak. Bu yüzden hangi ders, hangi konu olursa olsun baştan sona pür dikkat konuyu çalışın ve gerekli notlarınızı çıkarın. Bunların yanı sıra, tekrar etmek önemlidir ve hatırlamayı kolaylaştırır. Az evvelde belirttiği im üzere LYS öğrencilerin bilgilerini ölçmeyi amaçlayan bir sınav metodu. Bu yüzden de sorular daha çok mantık yürütmeden ziyade, ezbere dayalı kısımlardan geliyor. Buda demek oluyor ki tüm konuları oldukça ayrıntılı öğrenmeyi gerekli kılmaktadır. Bu da bize düzenli tekrarların bu noktada ne kadar çok önem arz ettiğini göstermektedir. Bunun için en önemli tavsiye, haftanın bir ya da iki gününü tekrar etme amaçlı konu ve test çalışmalarına ayırmak yönündedir.

Lys için bol soru çözmek çok önemlidir. 

Test çözmek kesinlikle konunun daha iyi anlaşılması, daha iyi sindirilmesi açısından mühimdir. Bu çalışma metodu aynı zamanda siz değerli öğrencilerimizin sınav kaygısını da azaltacaktır. Unutmayalım ki LYS ye hazırlık bir süreçtir. Bir diğer tavsiye ise plan ve programdır. Bu plan ve programdan kastedilen de düzendir. LYS için hazırlıkta zamanın kısıtlı olması öğrencelerin konuları gereğince yeterli olarak çalışabilmeleri açısından bir zaman düzenlemesine ihtiyaç duyacaklardır. Basit bir hesapla ifade edersek,  YGS için yaklaşık bir yıl çalışırken LYS için 3 ay gibi bir zamanımız kalıyor. Buda sizin bir plan ve program dâhilinde çalışmanız gerektiği manasına geliyor. Bu noktada haftalık ders çalışma programının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Özellikle öğrenciler bu sınavlara hazırlanırken birden fazla ders ile başa çıkmak zorunda olduklarından, öğrenciler farklı derslerdeki konuları aynı süreç içinde aynı zaman diliminde bir arada götürmeyi öğrenmeleri gerekir. Zaman içinde bu disiplin bir sorumluluğa dönüşecek ve öğrenci hedeflerine ulaşmak için daha çok çaba sarf edecektir. Öyle ki bu başarıyla da taçlandırıldığında öğrencinin ders çalışmaya olan inancı gelişecek ve başarı gelecektir. Çalışmalarınızda aldığınız yolu görmek için çalıştığınız konunun üzerini çizin. Ancak az evvel de altını çizdiğim üzere, bu konuları daha sonraki süreçlerde tekrar etmeyi asla unutmayalım. Sınav süreci başladıktan sonra ilk sınavı geçtiğimizde önünüzde ki sınav sürecine odaklanmalıyız. Bu süreçte eskiyi düşünüp kendi moralinizi bozmamalıyız. Unutmayalım ki, YGS sonrası LYS üniversiteye girişimizdeki asıl dönüm noktasıdır. 

Asıl basamakları LYS ile çıkacak ve bu süreçte hakkımızla ile çalıştığımızda istediğiniz üniversiteleri kazanacaksınız. Psikolojik olarak, olumsuz düşünceler olumsuz şeyleri getirir, boş yere hayal kırıklığı ve endişe oluşturur. Bu tür negatif aksiyonlar ile kendinizi 3 aylık dönemde ve akabinde heba etmeyin. İyice araştırdığınız zaman göreceksiniz ki LYS ile sıralamasını olumlu ya da olumsuz anlamda değiştiren yüz binlerce öğrenci var. Bu bağlamda bir öğrenci olarak yapmanız gereken son LYS ye kadar disiplinli bir şekilde çalışmak ve sonrasında başarınızı ve tatilinizin tadını çıkartmak en iyi yol olacaktır. Tatiliniz kendinize verilen bir hediyedir. Bunu yoğun ders çalışmanızın sonunda kendinize verdiğiniz bir hediye olarak da görebilirsiniz. Bunların hepsi bir deneyimlemenin ve tecrübenin tavsiyeleridir. Asla hayali veya poliyanacılık değildir. Disiplinli ders çalışmak başarıyı getirecektir. Disiplinli ders çalışmak da başarıyı getirecektir.