Editör Girişi
Giriş yap

Ygs ve lys nin payı yüzde kaç ?


Üniversiteye hazırlanan her öğrencinin merak ettiği soruların başında gelen YGS’nin yüzde kaç etkisi olduğu sorusu ve LYS’nin yüzde kaç etkisi olduğu sorusuna açıklık getirelim. Öncelikle bilinmelidir ki üniversiteye giriş puanı yalnızca YGS ve LYS  puanlarından ibaret olmayıp ekstradan hesaba dahil olan okul başarı puanı ve sistemden otomatik olarak gelen 100 puan bulunmaktadır.

Bu dört unsurun birlikte işleme konulduğu hesaplamada YGS %28.50 etkili olurken, LYS’nin etkisi %42.75, sistemden gelen 100 puanın etkisi %17.8125 ve okul başarı puanından gelen ( maksimum ) 60 puanın etkisi %10.6875 olmaktadır.

Tabii bu hesaplamada her bir unsurun maksimum değerleri düşünülmüştür. Yani YGS sonucu, LYS sonucu, sistemden otomatik olarak gelen 100 puan ve okul başarı puanı sonuçlarının her birinin en yüksek değerde olduğu düşünülerek yüzde hesabı yapılmıştır. YGS den alınabilecek en yüksek puan olan 160 ve LYS den alınabilecek en yüksek puan olan 240 elde edildiğinde YGS ve LYS nin etkileri bu şekilde olmaktadır.

Ygs Lys puan hesaplama robotuna buradan ulaşabilirsiniz.