Editör Girişi
Giriş yap

YGS-1-2-3-4-5-6, LYS'de MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1-2 ve DİL-1-2-3 lys 1 lys 2 lys 3 lys 4 lys 5 nedir


YGS-1-2-3-4-5-6, LYS 1 2 3 4 5 nedir, MF 1 2 3 4 nedir, TM 1 2 3 nedir, TS 1 2 nedir, DİL 1 2 3 nedir? LYS puanı ile hangi bölümler tercih ediliyor

YGS ve LYS sınavlarının ne olduğunu anlamadan diğer puan türlerini anlamak çok zor. Yüksek öğretime geçiş sınavı olarak adlandırılan YGS önceki sistemde ÖSS olarak adlandırılan sınavdır diyebiliriz. LYS sınavı da eski adıyla ÖYS sınavı diyebiliriz. LYS'nin ÖYS'den farklı yanı LYS'de artık tercih edeceğiniz üniversite bölümleri için girmemiz gereken sınav oturumları var. LYS'nin ön koşulu YGS sınavından en az 180 puan almak gerekli. YGS barajını geçtikten sonra üniversite de hangi bölümleri tercih edeceksek ona göre LYS sınav oturumlarına baş vurmamız gerekli. Mesela MF 1 2 3 4 puan türünden tercih yapmak istiyorsanız, LYS 1 (Matematik) ve LYS 2 (Fizik, Kimya, Biyoloji) oturumlarına girmeniz gerekli. LYS oturumları hakkında detaylı bilgiye makalenin alt kısımlarında bulabileceksiniz. Şimdi YGS ve diğer puan türlerinin ne olduğunu anlayalım.

YGS 1 2 3 4 5 6, MF 1 2 3 4, TM 1 2 3 , TS 1 2 ve DİL 1 2 3 puanları nedir?

YGS sınavından alacağınız puan türleri YGS 1 2 3 4 5 6 olarak adlandırılıyor. Her bir YGS puan türü için soruların kat sayıları farklılık göstermektedir. MF, TM ve DİL puanları için hem YGS sınavına hem de alanıza göre belirlenen LYS sınavlarına da girmeniz gerekli.

1. Bir önceki dönemlerde ÖSS ve ÖYS olarak adlandırılan sınav sistemin farklı bölümler için farklı etkiye sahip puantaj sistemiyle donatılmış bir versiyonu olarak düşünebileceğimiz YGS  ve LYS sınavları öğrencilerin üniversitede girmek istedikleri bölüme göre farklı gün ve farklı saatlerde gerçekleşmektedir. ÖSYS sınav takviminde YGS herkes için ortak tek bir oturumda her yılın mart ayının ortalarında yapılmakta olup, LYS sınavları ise farklı branşlar için farklı gün ve saatlerde haziran ayında yapılmaktadır. YGS her öğrenciye aynı gün ve saatte uygulanan ve her öğrencinin başarılı olması gereken bir sınavken LYS de birden fazla olan sınavlar farklı branşlarda olup herkesin tamamına girmesi zorunluluğu yoktur. Mesela Tıp Fakültesini tercih etmek isteyen bir öğrenci LYS Edebiyat ve Coğrafya testlerine girmek zorunda değildirler. LYS de her dersin başarısı ayrı ayrı ölçülmektedir.

2. YGS-1-2-3-4-5-6, TS-1-2,  MF-1-2-3-4, TM-1-2-3 ve DİL-1-2-3 diye adlandırılan 6 adet YGS puan türü ve 12 adet farklı LYS puan türü bulunmaktadır. Her bir puan türü öğrencilerin girmek istedikleri bölüm için etkin rol oynamaktadır. Öğrenciler tercihlerini bu puan türlerine göre belirleyeceklerdir.

3. YGS ve LYS puanları en az 100 en çok 500 olacak şekildedir.

4. AOBP olarak bildiğimiz ağırlıklı orta öğretim başarı puanı 100 ile 500 arasında değişmektedir.

5. YÖK tarafından verilen son karar neticesinde öğrencilerin AOBP'ı alan içi tercihler için 0,15 ile çarpılırken alan dışı tercihler için 0,12 ile çarpılarak hesaplanmaktadır. Mesleki bir programa yerleşecek orta öğretim kurumu mezunları AOBP x 0,06 hesaplamasıyla elde edecekleri ek puana sahip olacaklardır. Anadolu Öğretmen Lisesi veya meslek lisesi mezunları için öğretmenlik veya alan tercihlerinde bu sistem geçerlidir.

6. YGS ve LYS sonuçlarına göre ilk 1000 e giren adayların AOBP'ları 0.15 ile çarpılarak hesaplanmaktadır. İlk 1000 öğrenci arasında yerini almış bütün öğrenciler için geçerli olan bu sistem bölüm tercihi ayırt etmeksizin uygulanmaktadır.

LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 ve LYS 5 olarak adlandırılan LYS sınavlarına YGS sonuçlarına göre 180 puan barajını aşmış her öğrenci katılabilmektedir.

LYS 1-2-3-4-5 sınavları ne anlama gelmektedir?

LYS1 : Matematik ve geometri sorularından oluşan teste verilen addır. Sayısal yada Fen bölümü diye adlandırılan öğrenciler ile TM yada eşit ağırlık bölümü öğrencileri diye adlandırılan öğrenciler katılmaktadır.

LYS2 : Fizik, kimya ve biyoloji derslerinden soruların bulunduğu fen sınavıdır. Sayısal bölüm öğrencileri katılmaktadır.

LYS3 : Türkçe ve coğrafya derslerinden oluşan sınava verilen addır. Sözel bölüm öğrencileri ile eşit ağırlık bölümü öğrencileri katılmaktadır.

LYS4 : Tarih, coğrafya ve Felsefe derslerinden soruları içeren sınava verilen isimdir. Sözel bölümde okuyan öğrencilerin girdiği sınavdır.  

LYS5 : Yabancı dil branşından girilen sınava verilen isimdir. Dil bölümünden tercih yapacak öğrenciler girmektedir.

Lys puan türleri ve tercih edilebilecek bölümler neler?

MF 1, MF 2, MF 3 ve MF 4 olarak adlandırılan puan türleri sayısal bölüm öğrencilerinin tercih yapabilecekleri puan türleridir. Sayısalcılar LYS 1 ve 2 grubu oturumuna girecekler.

TM1, TM2 ve TM3 puan türleri de eşit ağırlık bölümü öğrencilerinin farklı branşlar için tercih döneminde kullanacakları puan türleridir. Eşit Ağırlıkçılar LYS 1 ve 3 grubu oturumuna girecekler.

TS1 ve TS2  puan türleri sözel bölüm öğrencileri için oluşturulmuştur. Sözelciler LYS 3 ve 4 grubu oturumuna girecekler.

DİL1, DİL2 ve DİL3 puan türleri de dil bölümünden tercih yapacak öğrencilerin puanlarıdır. Dilciler LYS 5 grubu oturumuna girecekler.

MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1-2, DİL-1-2-3 puan türlerine göre tercih edilebilecek bölümler listesi ise aşağıdaki gibidir.

MF 1 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Matematik Fen Edebiyat Bölümü, İstatistik, Finans Matematiği Bölümü, Mat. Öğret., Uygulamalı Mat. Bilgisayar Bilimleri
MF 2 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Fen Bilimleri ağırlıklı Programlar, Kimya, Fizik, Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği
MF 3 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Tıp Fakültesi,  Diş Hekimliği, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Programları, Genetik ve Biyoloji Mühendislik, Veteriner, Hemşirelik, Fizyoterapi, Biyokimya Bölümü
MF 4 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık
TM 1 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
İşletme ve İktisat, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ekonometri, Uluslararası Lojistik, Deniz işletmeleri Yöneticiliği, Bankacılık-Finans, Sağlık Yönetimi
TM 2 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
 Sınıf Öğretmenliği, Hukuk Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ile Kamu Yönetimi Bölümü
TM 3 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Psikoloji Bölümü, Rehberlik - Psikoloji Danışmanlık, Türkçe - Edebiyat Bölümü, Sosyoloji Bölümü, Felsefe Bölüm, Sosyal Hizmetler, Antropoloji, Arkeoloji
TS 1 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü, Sosyal Programlar, Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Radyo -TV-Sinema, Coğrafya, Sosyal Bilgisayar Öğretmenliği. Basın Yayıncılık, Görsel İletişim, Tasarımcılık, 
TS 2 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Tarih Bölümü, Sanat Tarihi Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı, Hititoloji, Türkçe Öğretmenliği
DİL 1 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Almanca, İngilizce ve Fransızca Yabancı Dil Programları, İngi. Öğretmenliği, Fran. Öğretmenliği, Alma. Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı,  Fransız Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık (Almanca, Fransızca, İngilizce), Karşılaştırmalı Edebiyat(Almanca, Fransızca, İngilizce)
DİL 2 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Eski Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü, Batı Dilleri Bölümü, Arnavutça İtalyan Dili - Edebiyatı Bölümü
DİL 3 puanı ile tercih edilebilecek bölümler:
Urdu Dili - Edebiyatı Bölümü, Çin Dili - Edebiyatı Bölümü, Doğu Dilleri Bölümü, Japonca Öğretmenliği Bölümü