Editör Girişi
Giriş yap

LYS sınav stresini nasıl yeneriz?


LYS sınavına yakın tarihlerle birlikte birçok öğrenci öz güven eksikliği ve bunun yanı sıra kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Ancak yoğun sınav stresi, bütün yıl süresince çalışmalar neticesinde elde edilmiş bilgilerin sınav sırasında doğru ve etkili kullanımı konusunda başarısızlığa sebebiyet verebilmektedir.

Stres yaptığımızı nasıl anlarız? Sınav kaygısı dolayısıyla ortaya çıkan stres kendisini fiziksel olarak çarpıntı, terleme, yorgunluk, karın ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk, iştahsızlık, baş dönmesi, bulantı, kusma, kaslarda gerginlik hissi ve dişleri sıkma gibi durumlarla ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra da, unutkanlık, dikkatini toparlayamama, derse odaklanmada sıkıntı çekme, algılamada zorluk yaşama ve okuduğunu anlayamama gibi şikayetler bu duruma eşlik etmektedir. Gittikçe artan yoğun kaygı hali de öğrenci de;  sıkıntı, huzursuzluk, gerginlik, mutsuzluk, karamsarlık ve sinirli olmaya sebebiyet vermektedir. Öğrencinin zihni sürekli olarak sınav soruları ve başarısızlık durumunda olabileceklerle meşgul durumdadır. Bu nedenle de öğlenciler oldukça endişeli bir şekilde gözlenmektedir. Yalnız öğrencinin yaşadığı yoğun kaygı, öğrencide öz güven eksikliğini doğurabilir. Sınav kaygısını kontrol etmedeki en önemli süreç, odaklanan hedeflerin gerçekçi ve doğru bir şekilde saptanması ve buna yönelik planlı bir ders çalışma programı oluşturulmasıdır. Daha önceden geçmişteki başarısız sınav deneyimlerinin tekrarlayacağı düşüncesi, endişeye sebep olmaktadır. Ancak bu deneyimlerden sınava hazırlık sürecinin planlanmasında, eksik ve yanlışlıkların giderilmesinde yararlanılmalıdır. Ancak önemli olan çalışma süresince hazırlanacak ders programa uyulmalı ve daha esnek bir program planlanmalıdır. Rahat bir çalışma ortamı oluşturulmalı, dikkati dağıtacak uyaranlar ortamdan uzaklaştırılmalıdır.


Lys sınavını yenmek için kendinize vakit ayırın.


Haftada birkaç saat mutlaka sosyal etkinliklere ve keyif alınan aktivitelere zaman ayrılmalıdır. Bu durum öğrenciyi deşarj etme ve ders çalışma isteğini arttırması açısından önemlidir.  Hazırlık süresince dikkat edilmesi gerekenler arasında sağlıklı bir uyku düzeni, yeterli ve dengeli beslenme sıralanabilir. Daha çok ders çalışırım anlayışıyla, daha az uyumak için aşırı kahve, çay ve enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır.  Olumsuz düşüncelerin kaygı ve endişeyi arttırdığı bilinmelidir. Gerek sınav öncesinde gerekse sınav esnasında sınav sonuçlarına ait düşünceler bir kenara bırakılarak sadece sınavın kendisine odaklanılmalıdır. Bu esnada, negatif düşünceleri uzaklaştırmak için birkaç dakikalığına çevredeki nesnelerin ayrıntılarına odaklanmaya çalışmak kaygının azalmasına yardımcı olabilir. Hatta tecrübeler de bu noktada önem arz etmektedir. Daha önce elde edilen başarılar ve üstesinden gelinen zorluklar göz önüne getirilmelidir. 


Kaygı yaşamamanın mümkün olabildiği bilinmeli, belli düzeyde kaygının başarılı bir performans için gerekli olduğu ve sınava hazırlanan tüm öğrencilerin bu duyguyu yaşadığı hatırdan çıkarılmamalıdır. Öğrencilerin biyolojik ve psikolojik sağlıklarının yerinde olması kendilerini gereğinden daha fazla yormamaları gerekiyor. Unutmayalım ki her şeyin başı sağlık. Tüm öğrencilerimize sınavlarında başarılar dileriz.