Editör Girişi
Giriş yap

YGS sınavına nasıl çalışmalıyız?


Yeni bir eğitim-öğretim döneminin başladı, tabi bu durum sayısı milyonları aşan öğrenci, öğretmen ve veli için de yeni bir sınav maratonunun yeni bir sınav heyecanının da başlaması anlamına geliyor. Birçok öğrencinin aklında benzer sorular mevcut; YGS sınavlarına nasıl daha etkili hazırlanabilir? Yeni eğitim döneminde öğrencilerin gidip ek bir destek alabilecekleri dershane sisteminin olmayışı da onları endişeye sevk ediyor. Öğrenciler tüm bu sınav sürecini bir rekabet olarak değerlendirmekteler ve İstedikleri üniversiteyi ve bölümü kazanabilmek için rekabette nasıl bir adım öne geçebilirim sorunun cevabını aramaktadırlar. Şüphesiz bu sınavların onların hayatındaki belirleyici rolleri de öğrencilerin bu sınavlar üzerine düşünmelerinde ve kafa yormaların da etkili oluyor. Bunun için strese girmeden çok evhama kapılmadan yapmamız atabileceğimiz adımları gelin hep beraber sıralayalım.


YGS sınavlarına nasıl daha etkili hazırlanabilir?


İlk olarak, başarı da en önemli kriterlerden biri hızlandırılmış yoğun bir ders çalışma metodunun izlenmesidir. Bu çalışmamız gereken konuları hem daha nitelikli çalışmamızı sağlayacak hem de eksik konum kaldı gibi öğrenciyi heyecan ve strese itebilecek durumların önüne geçecektir. İkinci adım olarak, kendinize haftanın bir günü tatil verin. Bu tatil hem sizin biraz olsun dışarıya çıkıp dolaşmanız açısından hem de bir sonraki gün daha kaliteli ve verimli ders çalışabilmeniz açısından önemli olacaktır. Bu tatil aynı zamanda sizin kendinize de vereceğiniz bir ödüldür. Kendinizi ödüllendirin. Üçüncü adım olarak, ders çalışma sürecinizde etüt saatleriniz olsun. Bu etütlerde de derslerinizde öğrenmiş olduğunuz konuları test etmek adına sorular çözün. Bu size hem bir öz güven kazandıracak ve konuyu ne derece öğrendiğinizi gösterecek hem de sınavdaki süre konusundaki olası sorunlarınızı azaltacaktır.


Tabi ki sınava hazırlık işi bir süreç gerektirdiğinden öğrenciler zaman zaman sıkılabilirler ve psikolojileri bozulabilir. Bu noktada onların imdadına yetişecek olanlar okullardaki rehberlik öğretmenleridir. Okullarda derslerin yanı sıra sınava yönelik verilen derslerde öğretmenlerin de mutlaka bir ödev kontrol sistemi oluşturmaları elzemdir. Bu hem derslere olan sadakati ve disiplini arttırdığı gibi hem de öğrencinin motivasyonunu da geliştirecektir. Kısacası diyebiliriz ki, YGS sınavı biz öğrencilerin hayatında gelecekleri için karar vermeleri noktasında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yüzden bu süreç öğrencilerin hassasiyetle üzerinde durmaları hatta birçok defasında da fedakârlık yapmaları gereken bir süreçtir. Tüm öğrencilerin YGS ye hazırlıkta kararlılık, disiplin ve başarıdan taviz vermemeleri gerekir. Tüm öğrencilerimize sınavlarında başarılar dileriz.