Editör Girişi
Giriş yap

LYS TM 1 2 3 Nedir, LYS TM 1 2 3 Puanımı Nasıl Hesaplarım?


TM nedir? TM, Türkçe ve Matematik derslerinin kısaltmasıdır, eski ismi ile eşit ağırlık olarak adlandırılır. Genelde TM alanını seçen öğrenciler İletme, İktisat, Hukuk veya Psikoloji gibi bölümleri tercih edebiliyorlar. TM de alanında kendi arasında TM 1, TM 2 ve TM 3 olarak 3 bölüme ayrılıyor. Buda hangi bölümü seçecekseniz ona göre soru kat sayıları da değişiyor.

TM 1, TM 2, TM 3 nedir?

TM puanları hesaplanırken sadece LYS sınavı göz önüne alınmaz. YGS ve LYS sonuçlarının ikisi ile hesaplanır. Her dersin kat sayısı farklıdır.  Bu farklılığın amacı öğrenciler hangi derslere yatkınlığı ve eğilimi varsa o bölümleri tercih etmelerini sağlamaktır. Mesela öğrencinin matematiği çok iyi fakat biyoloji hiç sevmiyor veya da anlamıyor. LYS de çok iyi bir puan alıp neden Tıp, Eczacılık gibi biyoloji ile alakalı sağlık bölümlerini seçsin. Bu tür yanlış yönlendirmeleri engellemek için ÖSYM LYS puanlarını bölümlere göre gruplandırıyor. Aşağıda eşit ağırlık bölümlerinin ders yüzdeleri mevcut.

Puan Türü(%)TürkçeSosyal BilimlerTemel MatematikFen BilimlerMatematikGeometriEdebiyatCoğrafya 1
TM 1145165258207
TM 2
147145226248
TM 3
1510105185289

TM 1 ile hangi bölümleri tercih edilebiliyor?

TM 1 puanı ile öğrenciler üniversitelerin İşletme , İktisat, Ekonometri, Uluslararası Lojistik, Deniz işletmeleri Yöneticiliği, Bankacılık ve Finans, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Sağlık Yönetimi gibi bölümleri tercih edebiliyorlar.

TM 2 ile hangi bölümleri tercih edilebiliyor?

TM 2 puanı ile öğrenciler üniversitelerin Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi ve Sınıf Öğretmenliği gibi bölümleri tercih edebiliyorlar.

TM 3 Puanı Nedir?

Üniversiteye girişte farklı branşlar için farklı puan türleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de TM 3 puan türüdür. YGS sınavının ardından girilen LYS sınavı ve akabinde oluşturulan 12 farklı puan türünden bir tanesi olan TM 3 puanıyla aşağıdaki bölümler arasından tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

Antropoloji

Arkeoloji

Çocuk Gelişimi

Felsefe

Felsefe Grubu Öğretmenliği

Grafik

İnsan ve Toplum Bilimleri

Klasik Arkeoloji

Prehistorya

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi

Psikoloji

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Sanat ve Sosyal Bilimler Programları

Seramik

Sosyal Hizmet

Sosyoloji


Tm 3 Puan Türüne YGS Etkisi Nedir?

YGS Türkçe puanı yüzde 15

YGS Sosyal Bilimler puanı yüzde 10

YGS Temel Matematik puanı yüzde 10

YGS Fen Bilimleri puanı yüzde 5


Lys'nin TM 3 Puanına Etkisi;

LYS Matematik puanı yüzde 18

LYS Geometri puanı yüzde 7

LYS Türk Dili ve Edebiyatı puanı yüzde 25

LYS Coğrafya puanı yüzde 10

TM 1 2 3 Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

TM puanı hesaplamanız için sayfamızın başlıkları arasında bulunan YGS LYS Puan Hesaplama butonunu tıkladıktan sonra doğru ve yanlış sayılarınızı da girdikten sonra öğrenebilirsiniz.