Editör Girişi
Giriş yap

2018 LYS Biyoloji Konuları Soru Dağılımı


Üniversitede tıp, eczacılık gibi sağlık bölümünü tercih edecek arkadaşlar için Lys biyoloji bölümü en önemlilerden biri. Lys sınavına çalışırken artık eskisi gibi hepsinden biraz yaparım mantığı ile hareket ederseniz hata yaparsınız. Yeni değişen müfredattan dolayı üniversitede tercih edeceğiniz bölümlere göre kat sayılar da değişiyor. Mühendislik için matematik, geometri ve fizik bölümü daha önemli, sağlık bölümleri için kimya ve biyoloji bölümü daha fazla önem arz ediyor. En son yapılan değişikliklere göre en güncel  2018 LYS biyoloji konuları aşağıda mevcut.

 2018 LYS Biyoloji Konuları


Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler

Organik Bileşikler

Hücre                                             

Madde Geçişleri

DNA-RNA

Protein Sentezi

Enzimler

Canlıların Sınıflandırılması

Ekoloji

Hücre Bölünmeleri

Eşeysiz-Eşeyli Üreme

İnsanda üreme ve Gelişme

Mendel Genetiği

Kan Grupları

Cinsiyete Bağlı Kalıtım

Biyoteknoloji, Evrim

Solunum

Fotosentez

Kemosentez

Bitki Biyolojisi

Sistemler

Duyu Organları

LYS biyoloji dersine nasıl çalışmalıyız.

Fen öğrencileri başka bir deyişle sayısal öğrencileri için en önemli derslerden biri olan Biyoloji dersi, diğer sayısal derslerin dışında bir çalışma sistemi gerektirmektedir. Konuların sürekli tekrar edilmesi, her bir konunun gerçekten anlaşıldıktan sonra devam edilmesi olmazsa olmazlar arasında görülmelidir. Yüzeysel okudum görevimi yaptım bu kadar anlayabiliyorum diyen bir çok öğrenci bulunmakta. Siz siz olun bu öğrencilerden biri olmayın.

Peki ama nasıl anlayacağım diye mi soruyorsunuz? Kullanın! Tüm imkanları anlayana kadar kullanın! Biyoloji özel ders alma imkanınız yoksa açın internette içerisinde konuları görsellerle besleyen videolu konu anlatımlarını izleyin. Konu anlatımlı kitapları a dan z ye elden geçirin. Anlamadınız mı bir daha inceleyin. Daha çok çalışın, yani anlayana kadar devam. Bu süreç kolay mı zannediyorsunuz? Arkadaşlar bu çok uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Birilerine kolay geliyor gibi düşünenler büyük yanılgı içindedir. Kolay olsa herkes yapmaz mıydı? Herkes başarabiliyor mu ? Hayır! Peki kimler başarılı oluyor? İlk başta anlamadıysa ikinci defa anlayana kadar çalışan olmadı mı üçüncüyü zorlayanlar… Yani dirayet gösterip sabırla çalışanlar bu maratonun sonunda ipi göğüslüyor arkadaşlar. Siz siz olun çabuk pes edenlerden olmayın. Bu yalnızca sizin geleceğiniz değil ki, siz ülkemizin genç beyinleri, geleceğisiniz. Takıldığınız yerde sorabileceğiniz herkesi soru yağmuruna tutun. Utanmayın! Kimse bir şey bilmiyorsunuz ve öğrenmek istiyorsunuz diye sizi yadırgamaz. Zannediyor musunuz ki bu konuları ilk etapta anlamayan, anlamakta güçlük çeken sadece sizsiniz? Öyle olsaydı LYS biyoloji ortalaması 30 soruda 2015 yılında tüm öğrenciler hesaba katıldığında 9.78 olur muydu arkadaşlar? Tam aksine öğrenmek amacıyla öğretmenlerinize soru sorduğunuzda takdir edilirsiniz, takdir edildikçe daha da şevke gelir çalışma arzunuz artar. Diyelim ki bir öğretmen veya ikincisi dahil bahsettiğimiz gibi yardımcı olmadı! Bu o anlık sizin bahtsızlığınızdır ve böyle devam etmeyecektir arkadaşlar emin olun. Hak verilmez, hak alınır! Bunu asla unutmayın.

Biz Ekol Ders öğretmenleri olarak size her zaman destek olmaya hazırız. İstanbul dışındaki öğrencilerimiz sorularını maille istedikleri zaman sorabilirler. Biz size destek olmak başarınızla mutlu olmak için her türlü fedakarlığa hazırız. Eminiz ki binlerce öğretmen arkadaşlarımız da aynı şekilde. Siz önce ilk adımı atın devamı geleceğine şüpheniz olmasın!

Odanıza ya da sürekli görebileceğiniz bir yere hemen asın ,

‘‘ Benim için çalışma günü bugündür!’’   

Lütfen bu bilgileri başka arkadaşlarınızla da paylaşınız ülkemizin geleceği için sabırla çalışan emek veren içindeki çalışma arzusunu dışarı çıkarmasına yardımcı olabileceğiniz bireyler çıkmasını sağlayarak sizler de binlerce aileyle birlikte mutlu olun…

Hepinize başarılar dileriz.