Editör Girişi
Giriş yap

TEOG sınav stresini nasıl yeneriz?


Şüphesiz kaygıları azaltmakta ilk adım olumlu düşünme becerisini geliştirmektir. Bir olayda bizi endişeye sevk eden olayın kendisi değil, olayı algılayış ve değerlendiriş şeklidir. Genel olarak, stresi ve sınav kaygısının altında yatan sebep acil durumlar karşısında kapıldığımız doğru ve akılcı olmayan düşünce biçimidir. Ancak, bu çözülebilir bir sorundur. Öyle ki olumsuz duygu ve davranışa yol açan düşünce biçimini   zihnimizi düzenleme ve kontrol etme metoduyla değiştirmek mümkündür. Bu metodun öğrenilmesi gerginliği azaltmak ve daha pozitif bir düşünce oluşturmada önemlidir.


Hatta bunun olası olmadığı durumlarda, bu metot tarafsız bir duygu geliştirmek üzere düşüncelerin kontrol altında tutulmasını sağlar. Sınavla ilgili konularda öğrencinin kendisiyle olumlu bir diyalog kurma süreci çok önemlidir. Bu bir tür yol haritası olarak da nitelendirilebilir. Sınav öncesinde, sınav sırasında ve sınavın sonrasında ne tür cümleler kurulduğu ve nasıl bir yöntem çizildiği son derece mühimdir.  Bu anlamda, olumsuz cümlelerin yerine kendinizi rahatlatacak, daha olumlu cümleler bulmak çok önemlidir. Örneğin, kendimizle olan iç konuşmamızda, olumsuz ve kötümser düşünme biçimini yansıtan “Eğer, üniversite sınavında başarılı olamazsam, çevremdeki insanlar   ne düşünür.” Yerine “başkalarının ne düşündüğü ya da ne dediği değil, bu sınava gerçekten emek sarf eden benim başarım önemlidir.” Diyebilmelisiniz.


Teog sınavındaki başarılar sizin eserinizdir.


Unutmayınız ki sınava hazırlık sürecinde bunca zorluklarla siz mücadele ettiniz. Bu başarı ve emek sizindir. Olumlu düşünün ve olumlu davranın. Lakin kendi zihninizdeki bu olumsuz düşüncelerin esiri olmaktan kurtulursanız, kaygılarınızın azaldığını ve artık bedeninizden gelen sinyallerin de eskisi kadar olumsuz yorumlamadığınız fark edeceksiniz. Bu da sizin ileriye dönük başarınızda çok etkili olacaktır. Bunun yanı sıra, psikolojiniz kadar önemli olan bir diğer faktör de sağlığınız. Spor yapmak ve düzenli beslenme de sizin daha etkili bir ders çalışma dönemi geçirmenizi ve sınavda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sınava hazırlık süreci kadar sınav sabahı da psikolojik kaygılarınızı üzerinizden atın.  Göreceksiniz ki aslında başarmak hiç de zor değilmiş. Herkese başarılar dileriz.