Editör Girişi
Giriş yap

Hızlı Okuma Egzersiz Önerileri

HIZLI OKUMA EGZERSİZ ÖNERİLERİ

Egzersiz 1 –. Alttaki butonlarla nesnenin hareket hızını ayarlayabilirsiniz. Egzersizi en yavaş seviyeden başlayıp sırayla en hızlı seviyeye kadar uygulayınız. Her seviyeyi minimum 10 saniye uygulamaya gayret ediniz. Aynısını bütün aktiviteler için tekrarlayınız.

Egzersiz 2 – Egzersizdeki her aktiviteyi yavaş seviyeden başlayıp en hızlı seviyeye kadar uygulayınız. Her seviyeyi minimum 15 saniye uygulamaya gayret ediniz.

Egzersiz 3 – Egzersizdeki her aktiviteyi en yavaş seviyeden başlayıp en hızlı seviyeye kadar uygulayınız. Her seviyeyi minimum 1 kez bitiriniz (kutu aşağıya gelene kadar).

Egzersiz 4 – Egzersiz 3’teki talimatları uygulayınız.

Egzersiz 5 -   Egzersiz 3’teki talimatları uygulayınız.

Egzersiz 6 – Egzersizdeki her aktiviteyi en yavaş seviyeden başlayıp en hızlı seviyeye kadar uygulayınız. Her seviyeyi minimum 1 kez bitiriniz (kutu aşağıya gelene kadar). Diğerlerinden farklı olarak bu egzersizde kelimeleri içinizden seslendirmemeye ve ortaya bakarak sadece görsel olarak algılamaya dikkat ediniz.

Egzersiz 7 – Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz. Ortaya doğru bakarak iki kelimeyi tek bakışta okumaya çalışınız.

Egzersiz 8 – Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz. Metindeki kelimeleri ikili bloklar halinde okumaya dikkat ediniz.

Egzersiz 9 – Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz. 3 kelimeden oluşan bu cümleleri okurken ortaya odaklanınız ve 3’lü bloklar halinde okumaya çalışınız.

Egzersiz 10 – Egzersiz 9’da çalıştığınız yöntemi metin üzerinde uygulayınız. Gözlerinizle noktayı takip ediniz ve metni tek bakışta 3’lü bloklar halinde okumaya gayret ediniz. Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz

Egzersiz 11 – Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz. Önceki egzersizlerde 3’lü bloklar halinde okumaya alışan gözünüzü bu egzersizde ortaya bakarak ve kutuyu takip ederek 4’lü bloklar halinde okumaya alıştırınız.

Egzersiz 12 – Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz. Gözlerinizle noktayı takip ediniz ve o hizaya odaklanarak metni tek bakışta 4 kelimelik bloklar halinde okumaya gayret ediniz.

Egzersiz 13 – Kutuyu takip ediniz ve ortaya odaklanarak harf ve kelimeleri birbirinden ayrı biçimde algılamaya dikkat ediniz. Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz.

Egzersiz 14 – Diğer egzersizlerdeki yöntemler doğrultusunda ekranda beliren kelimeleri okuyunuz. Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz.

Egzersiz 15 – Kutularda beliren kelimeleri iç ses olmadan ortaya bakarak bir bakışta okumaya çalışınız. Egzersizdeki her aktiviteyi sırasıyla en az 2 kez tekrarlayınız.

Egzersiz 16 – Yanıp sönen kutuları belleğinizde canlandırarak yerlerini işaretleyiniz. Egzersizdeki her aktivitede seviyeleri sırasıyla bitiriniz.

*Egzersizler arasında gözlerinizi en az 5 saniye dinlendirmeyi unutmayınız.