Editör Girişi
Giriş yap

Üniversite tercihinde nelere dikkat etmeliyiz?


Bugüne kadar elinizden geleni yaptınız ve artık karar verme zamanınız geldi. Çoğu öğrenci tercih günlerinin sınava hazırlanma günlerinden daha zor olduğunu söyler. Sınava hazırlanırken yapmanız gereken bir şey var ve yaparsanız sorun kalmıyor ama şimdi önünüzde birçok seçenek var ve kafanız o kadar karışık ki. Bir hedefiniz, kafanızda bir seçenek varsa bile bu dönemler her meslek o kadar ilgi çekici geliyor ki aklınızın ucundan bile geçmeyen meslekleri araştırırken buluyorsunuz kendinizi. Bu aslında çok normal ama bu karışıklık içinde hayatınızı etkileyecek yanlış bir karar vermemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken birçok şey var. Bu yüzden önceliklerinizi belirlemelisiniz.

Bir üniversiteden ne bekliyorsunuz, seçtiğiniz bölümü severek okuyabilir misiniz, seçtiğiniz mesleği yaparken mutlu olur musunuz?

Bölüm seçerken nelere dikkat etmelisiniz? 

Üniversite tercihlerinde iki şey tercih ediyorsunuz, birincisi bölüm. Seçtiğiniz bölüm geriye kalan hayatınızın çoğunu oluşturacak yeni bir şey. Seçiminizi yaparken geleceğiniz için her şeyi düşünmelisiniz. Bu mesleği her gün yapmaktan mutlu olacak mısınız? Meslek beklentilerinizi karşılayacak mı? Kazandığınız para size yetecek mi? Bireysel mi çalışmak istiyorsunuz, grupla mı? Mesleğiniz sizi geliştirecek mi? Hayalini kurduğunuz yaşam için uygun bir meslek mi? Bölüme girdiğiniz zaman dersleri sevebilir misiniz? Tüm bu soruları öncelikle kendinize sormalısınız. Daha sonra mesleğin gelecekteki konumuna bakmalısınız. Saygıdeğer bir meslek olmaya devam edip etmeyeceğine, gelecek garantili olup olmadığına dikkat etmelisiniz. İstediğiniz meslek sahipleriyle konuşmalı, onların fikirlerini almalısınız. Kafanızdaki soruları onlara sormaya çekinmeyin çünkü bu sizin geleceğiniz için verdiğiniz en büyük karar. Eğer mümkünse onlarla birlikte bir gün işe gidip iş ortamını görmeniz size iyi bir tecrübe olacaktır.

Üniversite seçerken nelere dikkat etmelisiniz?


Üniversitenin eğitim kadrosunu ve materyallerini çok iyi araştırmalısınız. Sizi mesleğiniz için yeterli mezun edecek bir üniversiteye gitmeniz çok önemli. Üniversitenin mezunlarıyla görüşmeniz mümkünse görüşüp onların görüşlerini, iş dünyasındaki yerlerini öğrenebilirsiniz. Üniversite mesleğiniz için gerekli tüm nitelikleri kazandırmalı. Eğer sosyal yönünüzü geliştirmek istiyorsanız üniversitelerin bu özelliklerini de araştırmalısınız. Seçtiğiniz üniversite öğrenciye değer vermeli ve topluma kaliteli, aydın bireyler kazandırmayı amaç edinmiş olmalı.

Üniversite ve bölüm seçtik, şimdi ne yapmalıyız?


Öncelikle seçtiğiniz üniversite ve bölüm dışında birkaç seçenek daha araştırmalısınız. Tercih listenizi oluştururken üniversitelerin açıklanan sıralamalarına göre tercih yapmalısınız çünkü taban puanlar seneden seneye sınavın zorluk seviyesine göre çok fazla değişebiliyor. Sıralamaların da değişmesi söz konusu ancak bu değişmeler daha küçük ölçüde olduğu için size fikir vermesi bakımından daha uygun. Tercih listenize istemediğiniz herhangi bir bölüm ya da üniversite yazmayın, eğer tercih yapıp kazanır ve gitmezseniz sonraki sene sınava girerken okul puanınız düşer. En çok istediğinizden başlayarak üniversite sıralamalarına dikkat edip tercih listenizi tamamlayabilirsiniz.