Editör Girişi
Giriş yap

Üniversite sınavına bir sene daha hazırlanmalı mıyım?


Zorlu bir seneyi geride bıraktınız ancak sonuç umduğunuz gibi gelmedi mi?

Bir sene boyunca hayalini kurduğunuz noktada değil misiniz? Aslında olası olduğunu bildiğiniz ama düşünmek bile istemediğiniz bir durum bu. Şimdi kafanızı toplayıp karar vermenin zamanı, bir sene daha mı hazırlanacaksınız yoksa puanınıza uygun başka bir üniversite ya da bölüm mü seçeceksiniz?

Üniversite sınavına bir sene daha hazırlanmanın zorlukları nelerdir?

Bu sene ne kadar zorlandığınızı biliyorsunuz, bunun üzerine hayal kırıklığı yaşayıp tekrar sınava hazırlandığınız bir sene geçireceksiniz. Motivasyonunuz biraz daha azalacak, sıfırdan başlamak zorunda olacaksınız. Hayalini kurduğunuz hayata ulaşmanıza bir anda bir sene daha eklenmiş olacak. Beklentilerinizi ve ailenizin beklentilerini karşılayamadığınızı düşünüp baskı altında hissedeceksiniz. Liseden birçok arkadaşınız üniversiteyi kazanmış olacak, yaz tatillerini dolu dolu geçirecek, hayatları değişecek, farklı şehirlere gidecekler, size göre daha fazla boş vakitleri olacak, sosyal medyayı fazlasıyla kullanacaklar. Sürekli toplu buluşmalar ayarlayıp sizi de çağıracaklar ve girdikleri yeni ortamları, yaşadıkları eğlenceli şeyleri sizlerle sürekli paylaşacaklar. Belki bunları okudukça daha çok karamsarlaştınız ama üniversite sınavına bir sene daha hazırlanmak ciddi bir karardır, tüm bunları düşünmeden karar vermek sizin hazırlıksız yakalanmanıza sebep olur ve yıl içinde büyük motivasyon eksikliği yaşayıp şimdikinden daha düşük sonuçlar almanıza sebep olur.

Bir sene daha hazırlanmaya nasıl karar verilir?

Bu günlerde kafanız o kadar karışacak ve adını daha önce hiç duymadığınız meslekleri bile araştıracaksınız. Alternatif mesleklerin ya da üniversitelerin olumlu yönlerini düşüneceksiniz. Yapabilir misiniz diye kendinizi sorgulayacak, eş dost bulduğunuz herkesle konuşacaksınız. Kimse bir sene daha hazırlanmak istemez ancak araştırdığınız bölümler, üniversiteler, meslekler ne kadar makul görünse de içinize sinmiyorsa, sürekli tercih kitapçığında istediğiniz bölümün sayfasına dönüyorsanız ve "acaba" diye düşünüyorsanız, yukarıda yazdığım zorluklar ve belki fazlalarına baktığınızda size o kadar da yük görünmüyorsa, kendinizi sadece o olmak istediğiniz yerde hayal ettiğinizde mutlu hissedebiliyorsanız bir sene daha hazırlanma düşüncesine çok yakın olduğunuzu söyleyebilirim. 

Zorlukları nasıl yenebilirsiniz?

Hedefinize gönülden bağlıysanız ve orada olmak istediğinizden eminseniz çok güçlü olmalısınız. Bir amacınız olduğunu bilmelisiniz. Bir kere kaybetmek aslında o amaca doğru ilerlerken motivasyonunuzu daha da arttıracaktır çünkü kaybetmenin ne demek olduğunu, size neler hissettirdiğini çok iyi biliyorsunuz. Kendinizi mutlu etmek için bir senenizi feda etmiş gibi düşünebilirsiniz. Sorumluluklarınız kendiniz için verdiğiniz emeklerden oluştuğu için size artık o kadar da ağır gelmeyecek. Öncelikle güzel bir tatil yapın, bu tatil süreci size o sürede ders çalışmaktan çok daha fayda sağlayacak. Mümkün olduğu kadar sınav muhabbetlerinden, üniversite sorularından uzak kalın. Şu süreçte en çok kendinizi dinlemeli ve tanımalısınız. Tatilinizin sonunda önünüzdeki seneyi planlayın, bu seneye korkunç bir sene gibi bakmayın belki de şimdiye kadar ilk kez kendiniz için bu kadar fedakar bir karar verdiniz.