Editör Girişi
Giriş yap

TEOG sınavı için özel ders almalı mıyız?


Bu soruyu cevaplamak için daha öncesinde birkaç soruyu cevaplamak gerekir. “Okullarda verilen genel eğitim TEOG sınavı için yeterli midir?”, “İyi bir üniversite okumak önemli midir?”, ”İyi bir üniversite okumak için iyi bir lise gerekli midir?”, “Özel ders TEOG sınavı için öğrencime ne katacak? ” bu soruları cevapladığımız da özel dersin gerekliliğini anlayabiliriz.

Okullarda verilen genel eğitim TEOG sınavı için yeterli midir? Sorunun cevabı çoğunuzun düşündüğünün aksine evet yeterlidir. Fakat iyi bir liseye gitmek için TEOG sınavında yeterli olmak yetmez, fark yaratmak gerekir. O yüzden fark yaratmak için herkesin zaten ulaştığı bir kaynağa ulaşmak yetmez daha fazlası gerekir.

İyi bir üniversite okumak önemli midir?

Keşke her üniversite de aynı eğitim verilse ve aynı imkanlarla öğrencileri mezun etse maalesef üniversitelerin eğitimi ve imkanları arasında dağlar kadar farklar var. Aldığı eğitim farklılık gösterince mezun olduktan sonra öğrencilerin yapabilecekleri iş kapasiteleri arasında fark ortaya çıkıyor. Üniversite isimlerinden kaynaklı olarak okurken ve mezun olunduktan sonraki imkanlarda farklılıklar oluşuyor. Çalışma ortamı, staj imkanları, iş bulma imkanları ve maaşlar çok büyük farklılıklar gösterebiliyor ve bu durumda hayat standartlarını çok fazla etkiliyor.

İyi bir üniversite okumak için iyi bir lise gerekli midir?

Üniversiteye girmek için de bir bilgi sınavı yapıldığından dolayı iyi bir lisede okumak tabii ki de önemlidir. Öğretmenlerin iyi olması öğrencilerin daha iyi öğrenmesini sağlar fakat iyi liselerin öğretmenleri gayet önemli olsa da en önemli özelliği değildir. İyi liselerin en önemli özelliği iyi öğrenciler olması. Çocuklarımıza ne kadar ilgi gösterip onlar için uğraşsakta onlar arkadaşlarına uyum sağlamak için uğraşırlar. Eğer okuldaki arkadaşları geleceğini düşünerek çalışıyorlarsa ve bu konuda yarışıyorlar ise kendisi de bu tatlı rekabete katılacak ve aralarında yükselmek için çabalayacaktır. Ama eğer arkadaşları serserilikte yarışıyorsa, kendisi de onlara ayak uyduracaktır. Üstelik iyi öğrencilerin tek iyi tarafı yarış ortamı oluşturmak değil. İyi öğrenciler dersleri daha kolay anlayabildikleri için derslerde öğretmenler genel üstünde fazla durmaya gerek kalmadan( sınıftakiler daha hızlı anladıkları için) konunun daha zorlu bölgelerine, sınavlarda fark yaratacak bölgelerine daha fazla özen gösterirler. Tabi ki de istisnalar var ama istatistikler ve sayılar, kazanma oranlarını iyi liselerin her sene çok daha fazla kazandırdığını gösteriyor.

Özel ders TEOG sınavı için öğrencime ne katacak?

Her öğrencinin belli noktalarda eksikleri oluşur. Okullardaki ve dershanelerdeki sınıflar bu eksiklerin üzerinde yeterince duramayabilir sınıflardaki öğrenci sayısındaki fazlalıktan dolayı. Veya öğrenci kendi eksiklerinin farkında değildir ve öğretmenlerde sınıfındaki her öğrencinin eksikliklerini tam olarak takip edemeyebilir. Bu durumda özel dersler çok daha önemli bir yer alırlar. Çünkü TEOG sınavında çok fazla bilgi sahibi olan değil daha az eksiği olan öğrenciler başarılı oluyorlar. Yapılan her yanlışın çok fazla etki ettiği bu sınavda matematiği çok iyi ama diğer dersleri zayıf olan bir öğrenci kötü bir puan alacaktır. Bu yüzden zayıf olan dersleri için özel ders almak iyi olan yönlerini geliştirecektir ama bunun yanı sıra eksiklerini tamamlaması çok daha önemlidir. Ayrıca matematiği kötü ve türkçe dersi iyi olan bir öğrenciye genel bir program uygulayıp yoğunluğu eşit yaymak yerine matematik üzerine alabileceği özel ders çok daha faydalı olacaktır. Çünkü daha fazla eksiği olan yerden çalışarak daha fazla yanlışını düzeltme şansı yakalayacaktır.

Bu sorulara verdiğimiz cevaplar ışığında TEOG sınavı için alınacak özel dersler hayatımızın kalitesini iyi bir lise sonrasında iyi bir üniversite ve iyi iş imkanları vasıtasıyla olduğunca arttıracaktır.